Żegluga

White Eagle Blend (WEB) czyli ropa naftowa o nazwie Mieszanka Orzeł Biały popłynie z USA na Białoruś dzięki firmie 3 Seas Energy, w której udziałowcami jest polska spółka Unimot SA oraz Getka LLC.

Spółka 3 Seas Energy powołana w celu zapewnienia dostaw ropy naftowej na rynek Europy Środkowo-Wschodniej dostarczy na Białoruś 600 000 baryłek ropy White Eagle Blend  (WEB). To pierwsza dostawa tego rodzaju ropy na Białoruś.

"White Eagle Blend to specjalnie przygotowana mieszanka ropy naftowej której parametry są bardzo zbliżone do mieszanki rosyjskiej URALS używanej obecnie w polskich i białoruskich rafineriach. Dzięki temu znacznie ułatwiona będzie zamiana gatunku URALS na WEB. Nazwa naszej mieszanki Orzeł Biały nie jest przypadkowa i odnosi się do symboli narodowych Polski." - mówi Dariusz Cichocki, Prezes Getka, firmy odpowiedzialnej za przygotowanie produktu.

Ropa trafi do Europy, prawdopodobnie do portu w Kłajpedzie, jako ładunek 244-metrowej długości, pływającego pod banderą Kataru zbiornikowca Umlma (nr IMO 9299733, zbudowany w 2006 r., tonaż pojemnościowy brutto 57 243, nośność 106 005 t, wyporność 122 969 t).
Armatorem (właścicielem) zbiornikowca klasy aframax jest Qatar Shipping Co., natomiast jego operatorem i armatorem zarządzającym - grecka firma Signal Maritime Ltd, a zarząd techniczny statku należy do Milaha Ship Management WLL z Kataru.

"Dostawa amerykańskiej ropy na Białoruś, w której Unimot odpowiada za fizyczne dostarczenie produktu pokazuje, że polityka dywersyfikacji dostaw ropy naftowej na rynek Europy Środkowo-Wschodniej staje się faktem" - mówi Robert Brzozowski, Wiceprezes Zarządu ds. Handlowych w Unimot SA.
"Nasza najnowsza dostawa ropy WEB wypłynie dzisiaj z USA z terminalu P66 w Beaumont, który będzie oknem na świat dla eksportu WEB. Wybór tego terminalu związany jest z jego operacyjną sprawnością oraz bardzo rozwiniętą infrastrukturą. Jesteśmy przekonani, że kolejne dostawy nastąpią już wkrótce." - dodaje Robert Brzozowski.

Terminal określony w oficjalnej informacji dla mediów wydanej przez Unimot jako P66, to - położony nad kanałem Sabine-Neches Waterway w Nederland w stanie Texas - "Beaumont Terminal", należący do koncernu naftowego Phillips 66, co nie musi koniecznie, ale może wskazywać na źródło (dostawcę) partii ropy dla Białorusi.

Spółka 3 Seas Energy LLC  z siedzibą w Tulsa (USA) została założona w celu zapewnienia dostaw amerykańskiej ropy naftowej na rynek Europy Środkowo- Wschodniej. Głównymi udziałowcami jest polska spółka Unimot SA (75 %) oraz Getka Energy Services LLC.
Unimot jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, specjalizującą się w obrocie olejem napędowym (ON), biopaliwami (BIO), gazem płynnym (LPG), produktami asfaltowymi, olejami, gazem ziemnym oraz energią elektryczną. Natomiast Getka Energy zapewnia rozwiązania w zakresie magazynowania, mieszania oraz transportu ropy naftowej na terenie USA.

rel (Unimot), PBS (PortalMorski.pl)

Fot.: Unimot

+10 Brawo!
Na dobry początek dobre, i tyle, dobrze i tak. W przyszłości - nasz Naftoport + rewers na "Przyjaźni".
16 lipiec 2020 : 10:41 Granatowy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1