Żegluga

Ajax - nowy holownik przedsiębiorstwa WUŻ Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o. z Gdańska dostarczony został ze stoczni w Wietnamie do Rotterdamu i po próbach, które przeszedł w Holandii, już w dzisiaj może wypłynąć do Polski.

Statek wielozadaniowy przystosowany do przewozu ładunków ciężkich i wielkogabarytowych BBC Olympus cumujący przy terminalu Rhenus w Europahaven na Maasvlakte (w Europorcie koło Rotterdamu) wyładował własnymi żurawiami pokładowymi przewożony na pokładzie holownik Ajax, zbudowany w wietnamskiej stoczni grupy Damen dla gdańskiego przedsiębiorstwa holowniczego WUŻ.

Holownik po zwodowaniu trafił nie o własnych siłach, a dzięki pchaczowi Hunter, do stoczni Damen Shipyards Gorinchem.

Kilka dni później widziany był już pod własnym napędem, w drodze na próby morskie. Z obserwacji i zdjęć zamieszczanych w WWW przez holenderskich shipspotterów i tugspotterów wynika, że Ajax wypłynął w próby po raz pierwszy prawdopodobnie 22 czerwca i zapewne już je pomyślnie zakończył, a co za tym idzie - niewykluczone, że został formalnie przekazany polskiemu armatorowi.

Holownik nowego projektu ASD Tug 2312, o uciągu na palu ok. 70 T, powstał w wietnamskiej stoczni Song Cam grupy Damen (stoczniowy numer budowy 513604). Wstępnie, szerzej prezentowaliśmy go już we wcześniejszym materiale.

W nocy z czwartku na piątek (25/26 czerwca) holownik stał zacumowany w Eemhaven (tuż obok czejącego na koniec pandemii dopiero co przekazanego przez stocznię De Hoop wycieczkowiec ekspedycyjny Silver Origin), ale w nadajniku systemu AIS miał już zadeklarowany port przeznaczenia - Gdańsk. Prawdopodobnie więc w piątek wyruszy w rejs do Polski.

PBS

Fot.: Cees Kloppenburg - Maritime Photo Maassluis; Ruud Zegwaard

Ajax w drodze z Europortu do stoczni w Gorinchem. Fot.: Ruud Zegwaard
Ajax w drodze z Europortu do stoczni w Gorinchem. Fot.: Ruud Zegwaard
Ajax w drodze z Europortu do stoczni w Gorinchem. Fot.: Ruud Zegwaard
Ajax w drodze z Europortu do stoczni w Gorinchem. Fot.: Ruud ZegwaardAjax w drodze z Europortu do stoczni w Gorinchem. Fot.: Ruud ZegwaardAjax w drodze z Europortu do stoczni w Gorinchem. Fot.: Ruud Zegwaard
+22 Aby szczęśliwie dopłynął oraz bezpiecznie i długo pracował..
Pomyślnych wiatrów i stopy wody pod kilem
26 czerwiec 2020 : 07:24 Polak | Zgłoś
-9 Szkoda że nie w Uzbekistanie
Tyle stoczni do około w pobliżu .
Remontowa
Safe
Alkor
Soltec
Crist
Nauta
Itd.
Ale holowniki trzeba było zbudować aż w Wietnamie. Brawo
26 czerwiec 2020 : 20:06 Ja | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter