Żegluga

W minionym tygodniu w środę (10 czwerwca) do Gdańska przybyła nowa łódź pilotowa Przedsiębiorstwa Usług Morskich Gdańsk-Pilot Sp. z o.o. Jednostkę zamówiono w Finlandii w lutym 2019 r.

Łódź pilotowa Pilot 23 dotarła do Gdańska po ponad 800 mil morskich podróży z miejscowości Kokkola, gdzie zlokalizowana jest stocznia OY Kewatec AluBoat AB - projektant i budowniczy statku.

Pilot 1620 to szybka łódź pilotowa (o maksymalnej prędkości 27 węzłów) przeznaczona do intensywnej eksploatacji, także w trudnych warunkach pogodowych.

Przedstawiciele Gdańsk Pilot wcześniej zasięgali opinii o tych łodziach w Szwecji, Finlandii i Norwegii, gdzie pozytywnie oceniano łódź typu Pilot 1620 (oprócz krajów nordyckich łodzie tego projektu używana są dotąd również w Niemczech). Następnie testowali łódź w Finlandii. Wszystko to przekonało klienta, że jest to właściwa łódź pilotowa na gdańskie wody - czytamy w oficjalnej informacji fińskiej stoczni.

Kontrakt na budowę i dostawę łodzi podpisał 5 lutego 2019 roku w Gdańsku kierownik sprzedaży firmy Oy Kewatec AluBoat Ab, Jan Wargh, a ze strony Gdańsk Pilot Sp. z o.o. Marek Torbicki i Mariusz Narkiewicz, natomiast w imieniu podmiotu zapewniającego finansowanie inwestycji - Alicja Cymbaluk.
Faktycznym polskim partnerem w transakcji jest firma mLeasing, a finansowanie zapewnia mFinanse (obie z grupy mBank).

Według wiedzy z lutego zeszłego roku, jednostka miała być przekazana armatorowi na wiosnę roku 2020. Obłożenie stoczni zamówieniami spowodowało, że prace przy budowie pilotówki dla Gdańska rozpoczęto w listopadzie 2019 roku. Jak widać - pandemia nie spowodowała znacznego opóźnienia budowy i dostawy łodzi.

Konstrukcja kadłuba łodzi motorowej typu Pilot 1620 bazuje na wcześniejszym modelu z serii łodzi pilotowych Pilot 1500, który jest szeroko stosowany w fińskich i szwedzkich stacjach pilotowych.

Ważną cechą łodzi tego projektu jest zdolność do samoprostowania po przewrotce na wodzie (selfrighting).

Statek typu Pilot 1620 wyposażony jest w dwa silniki z prostymi wałami (w jednej linii, nie "łamanymi" przekładnią) i śrubami napędowymi o stałym skoku produkcji Duplex SS.
Standardowy pakiet wyposażenia nawigacyjnego i nautycznego pilotówek typu 1620 obejmuje dwa radary, duże wyświetlacze (ekrany), szperacze LED oraz żyrostabilizowaną kamerę na podczerwień. Łódź wyposażona jest również w sprzęt ratunkowy i MOB (man over board), który sprawdza się nawet w najcięższych morskich warunkach pogodowych - zapewnia stocznia.

Łódź typu Pilot 1620 wyposażona jest też w żurawik MOB i kołyskę ratunkową służącą do podejmowania ludzi z wody, a także w tratwę lub tratwy ratunkowe ze zwalniakami automatycznymi.
Maszynownia i pomieszczenia wyposażenia są projektowane z myślą o łatwym serwisowaniu. Sterówka łodzi jest zamontowana elastycznie, a wyjątkowo niski poziom hałasu zwiększa komfort. Wewnątrz kadłub łodzi Pilot 1620 jest wystarczająco obszerny, aby pomieścić członków załogi w pozycji w pełni wyprostowanej (stojąc).

PBS, rel

Łódź pilotowa typu Pilot 1630 - charakterystyka podstawowa:
długość całkowita - 16,20 m
szerokość - 5,10 m
zanurzenie - 1,20 m
wyporność - 18,50 t
pojemność zbiorników paliwowych - 2400 litrów
prędkość eksploatacyjna - 27 węzłów
moc napędu głównego - 2 × 368 kW (2 × 500 KM)
załoga - 1 osoba
pasażerowie - 6 osób

Pilot 23
Pilot 23
Pilot 23
Pilot 23Pilot 23Pilot 23
+1 Nie rozumiem
Nie mogli zamówić tej motorówki w Polsce? Naprawdę taniej wyszło w Finlandii?
16 czerwiec 2020 : 08:15 Ciekawy | Zgłoś
-3 też nie rozumiem
Chyba dlatego zamówili tę łódkę w Finlandii, bo nasze stocznie są zajęte wstawaniem z kolan...
16 czerwiec 2020 : 16:03 DarekN | Zgłoś
+9 Zrozum
Pilotówka, to nie taka zwykła "motorówka". Musi pracować bezpiecznie w każdych warunkach. Nie tylko w weekendy, latem, przy pięknej pogodzie, przez trzy godziny...
Zamówić teoretycznie mogli, tylko, że nikt takich "motorówek" w Polsce nie produkuje. W Niemczech, Szwecji, Norwegii, Francji i Zimbabwe zresztą też. A co do ceny, to rozrusznik serca dla siebie (czego Ci oczywiście nie życzę) też kupisz najtańszy? No i już prawie wiesz dlaczego w Finlandii i dlaczego nie najtańsza... Pozdrawiam.
16 czerwiec 2020 : 17:53 W kwestii formalnej | Zgłoś
+3 koszta
Niestety ale w Polsce koszta budowy takiej łodzi okazały się wyższe i dodatkowo nie ma stoczni, która miałaby doświadczenie w tego typach konstrukcji.
16 czerwiec 2020 : 21:06 tomek77 | Zgłoś
-3 Stocznia
Jest Damen w Kozlu
17 czerwiec 2020 : 14:26 Tallboy | Zgłoś
-2 Marinero
Rozumiem że to bardzo ważna wiadomość...tylko czy przyjadą statki..bo portal przemilczał itf/en/news/enough-enough-worlds-seafarers-will-no w-exercise-right-leave-ships-amid-covid-19-failure s
16 czerwiec 2020 : 09:22 Też marynarz | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter