Żegluga

Podczas silnego sztormu w porcie morskim w Rowach zatonął statek turystyczny Jaga. Z jednostki, która osiadła na dnie wydostało się około 30 litrów wód zaolejonych. Zanieczyszczenie zostało zebrane przez ratowników z Brzegowej Stacji Ratownictwa w Ustce oraz strażaków.

Do wypadku doszło w niedzielę, 2 lutego. Najpierw w godzinach porannych jednostka zerwała się z cumy dziobowej i rufą zaczęła uderzać o nabrzeże. Uderzenia były na tyle silne, że w burcie pojawiła się dziura. Na miejsce wezwano straż pożarną, ale kiedy strażacy dojechali do Rowów, jednostka osiadła już na dnie. Wyrwa była na tyle duża, że nie udało się z jednostki wypompować wody.

Strażacy ponownie wrócili do Rowów koło godziny 14, kiedy armator zgłosił, że z zatopionej jednostki wydobywa się olej napędowy. Łącznie do kanału dostało się około 30 litrów wód zaolejonych z maszynowni jednostki. Do akcji wezwano wtedy również ratowników z Brzegowej Stacji Ratownictwa Morskiego w Ustce. Około godziny 16 na kanale portowym w Rowach rozstawiona została zapora olejowa. Drugą zaporą otoczono zatopioną jednostkę. Jednocześnie ratownicy SAR rozpoczęli mechaniczne zbieranie rozlanego oleju. Akcja zbierania zanieczyszczeń zakończyła się około godziny 19.

Jak udało się nam ustalić w poniedziałek rano do Rowów przyjedzie duży dźwig, który rozpocznie podnoszenie jednostki z dna.

Jednocześnie pracownicy Kapitanatu Portu Morskiego w Ustce rozpoczną dochodzenie w sprawie wypadku.

Tekst i fot.: Hubert Bierndgarski

Komentarze   

+1 Radio Erewań?
A tymczasem Informacyjna Agencja Radiowa podała taka informacją:
W porcie w Rowach zatonął kuter
W porcie w Rowach w Pomorskiem zatonął kuter rybacki. Na pokładzie nikogo nie było, ale z jednostki wydobywa się paliwo.
Początkowo strażacy starali się zapobiec tonięciu jednostki poprzez wypompowywanie z niej wody. Uszkodzenia były zbyt poważne, by podnieść statek z dna i obecnie pozostaje on w częściowym zanurzeniu. Paliwo zaczęło wypływać z kutra później.
Jak powiedział Piotr Basarab ze Straży Pożarnej w Słupsku, w akcji sześć zastępów strażaków współpracowało ze służbami morskimi. Obecnie na miejscu pracuje pompa, odsysająca znajdujące się w wodzie paliwo.
Jak dodał Piotr Besarab, kuter został sprowadzony do portu w Rowach w celach remontowych - chciano uczynić z niego statek wycieczkowy. Przyznał, że kuter znajdował się w złym stanie technicznym i znalazł się pod wodą w wyniku niedzielnego sztormu.

To w końcu kuter czy statek wycieczkowy?
03 luty 2020 : 05:37 Molonaise Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 statek wycieczkowy
Wystarczy popatrzeć na zdjęcie. Nie sądzę, aby rybacy robili sobie na rufie jednostki drewnianą sztukaterię. Więc raczej statek wycieczkowy
03 luty 2020 : 06:57 rowiak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Nie znasz sie :-)
Cytuję rowiak:
Wystarczy popatrzeć na zdjęcie. Nie sądzę, aby rybacy robili sobie na rufie jednostki drewnianą sztukaterię. Więc raczej statek wycieczkowy


Bo to byli rybacy - esteci :-)
03 luty 2020 : 07:29 Stocznia Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 niestety
Zatonięcia przebudowywanych statków rybackich mają swoją długą i tragiczną historię.
03 luty 2020 : 07:55 Barbanegra Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 jaga
byliscie w rowach kiedykolwiek to widoczna byla jednostka podwodna na wodzie
03 luty 2020 : 17:04 janusz stanczyk Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 oszystwo
Ja bym ukarał właściciela
ponieważ statek stal w tym miejscu od 2018 roku i niszczał przetarł się kadłub z powłoki laminowanej i wyrywana burta przy każdym sztormie a nikt z tym nic nie robił aż doszło do zerwania statku obrotu i zatonięcia
03 luty 2020 : 18:38 Jarek zam Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1