Żegluga

Wyniki monitoringu wskazują na brak dowodów na poważne zagrożenie zanieczyszczeniami z wraków na Bałtyku, pozostawionych w wyniku działań wojennych - poinformowało PAP Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Resort podkreślił, że Urząd Morski w Gdyni od wielu lat prowadzi badania i monitoring miejsc potencjalnych zanieczyszczeń pochodzących z wraków statków pozostawionych na dnie Bałtyku w wyniku działań wojennych. Monitoring ten obejmuje cotygodniowy zwiad lotniczy, analizę zdjęć satelitarnych, w ramach programu Clean Sea Net, a także badania na miejscu w zakresie zmian zachodzących w danym wraku i pojawiania się plam ropopochodnych na powierzchni wody. Zbierane są także wszelkie przydatne informacje o zagrożeniach od użytkowników morza - rybaków, marynarzy, nurków.

Pozyskiwane w ten sposób informacje stanowią jedyny miarodajny dowód na brak poważnego zagrożenia oraz brak jakiegokolwiek niekontrolowanego uwolnienia się substancji ropopochodnych do Morza Bałtyckiego - podkreśliło ministerstwo.

Media, powołując się na ustalenia Najwyższej Izby Kontroli, podały, że według NIK wraki ze zbiornikami wypełnionymi paliwem, a także zatopiona w Bałtyku amunicja, zawierająca też toksyczne chemikalia stanowią zagrożenie, a instytucje państwowe nie podejmują żadnych działań.

Jak poinformowało PAP ministerstwo gospodarki morskiej, w ramach HELCOM-u (Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku, której zadaniem jest monitorowanie oraz ochrona środowiska naturalnego Morza Bałtyckiego) Polska już dawno zgłosiła postulat międzynarodowego rozwiązania problemu broni i wraków jednostek zatopionych w trakcie i po II Wojnie Światowej.

"Likwidacja problemu wraków i broni zalegających na dnie Bałtyku niesie za sobą ogromne koszty finansowe. Koszty te powinny być ponoszone nie tylko przez nasz kraj, ale także przez wszystkie państwa położone nad Morzem Bałtyckim" – poinformował PAP minister Marek Gróbarczyk.

wkr/ mmu/

+1 Ładnie tak wprowadzać ludzi w błąd?
Powtarzacie te słabe merytorycznie opinie urzędników którzy od lat nie czynią nic żeby zmienić sytuację w sprawie wraków.
Sprawa Stuttgarta - była omawiana nawet w sejmie - proponuję obejrzeć na kanale Canal+ firlmu Sambora Wilka pt"Tajemnice wraków Bałtyku" dot. Stuttgarta najlepiej od 25 minuty
To sie broni samo
Albo film Czarne łzy morza - Christian Heynen - dot. Frankena i innych wraków na Bałtyku
19 grudzień 2019 : 13:55 Benedykt Hac | Zgłoś
+4 Ładnie tak wprowadzać ludzi w błąd?
Jeżeli trzeba przyślę Wam znacznie więcej filmów i dowodów dot. niebezpieczeństw jakie niosą wraki zawierające paliwo.
Nie jesteście Państwo naiwni i nie wierzę że zakładacie że skoro Szwedzi maja 30 wraków zawierających paliwo i czyszczą je sukcesywnie, Finowie maja około 70 wraków zanieczyszczających środowisko, Duńczycy mają ich kilkadziesiąt, Niemcy również - to nagle na polskich wodach nie ma takich wraków? Naród wybrany, cud mniemany czy nieuczciwi urzędnicy ukrywający dowody świadczące przeciw nim? To chyba nie jest nawet naiwne. Urzędnicy wolą nic nie robić - oczy nie widzą serce nie boli.
19 grudzień 2019 : 13:56 Benedykt Hac | Zgłoś
+5 Ładnie tak wprowadzać ludzi w błąd?
NIK ma rację - i ma dowody. Może zastanówcie się państwo czy warto szykować na siebie samego pułapki a potem łykać własny język kiedy okaże się, że jednak to nie leniwi urzędnicy którzy nigdy nie poświęcili chwili na badanie wraków mają rację? Jeśli ten temat jest dla was interesujący służę dowodami że to piszecie to zwykły propagandowy bull shit.
Nadal jeszcze pracuje w Instytucie Morskim więc jest taka możliwość.
19 grudzień 2019 : 13:57 Benedykt Hac | Zgłoś
0 Wraki
Za 10 lat bedziemy z reka w nocniku!!
19 grudzień 2019 : 14:01 Dorsz baltycki | Zgłoś
+1 Wraki
Wystąpić do uni aby Niemcy się dokladali i sukcesywnie czyścić
19 grudzień 2019 : 20:27 JACEK Kwiecien | Zgłoś
+1 Kamiński
Ministerstwo może mieć rację bo monitoruje stan obecny i obecny brak zanczących objawów niebezpieczeństwa. Nie biorą pod uwagę realnych bliskich zagrożeń i udają że problemy nie ma
21 grudzień 2019 : 20:04 Ryszard | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter