Żegluga

Interes Polski polega na tym, by przekop przez Mierzeję Wiślaną został jak najszybciej zrealizowany i by ta inwestycja zakończyła się sukcesem; jakiekolwiek opóźnianie jej jest działaniem na szkodę państwa polskiego - mówił we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk w TVP Info odniósł się do doniesień, że belgijscy europosłowie wzywają Komisję Europejską do interwencji ws. przekopu Mierzi Wiślanej. Szef KPRM podkreślił, że stanowisko rządu w sprawie tej inwestycji jest niezmienne, gdyż przyniesie ona szereg korzyści zarówno gospodarczych jak i politycznych państwu polskiemu.

"Natomiast mamy do czynienia z szeregiem inicjatyw, część w moim przekonaniu jest realizowana przez ludzi, którzy w dobrej wierze dają się wplątywać w różnego rodzaju awantury generowane na pewno w części przez środowiska chcące zaszkodzić Polsce. Na pewno część z tych środowisk gdzieś tam spogląda w stronę Wschodu, dlatego, że interes Polski polega na tym, aby ten przekop został jak najszybciej zrealizowany i żeby ta inwestycja zakończyła się sukcesem" - powiedział szef KPRM. "Jakiekolwiek opóźnianie jej jest działaniem na szkodę państwa polskiego" - podkreślił Dworczyk.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około 1 km długości i 5 metrów głębokości. Umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości - 20 m. Budowa kanału ma potrwać do 2022 roku.

Do doniesień dotyczących działań belgijskich ekologów odniósł się w poniedziałek Kazimierz Smoliński (PiS). "Belgijscy 'ekolodzy' wzywają KE do interwencji w Polsce ws. przekopu Mierzei. Jak to się mówi - uderz w stół a nożyce się odezwą. Inwestycja jest nie na rękę Kremlowi i nagle 'ekolodzy' z całej Europy zaczynają protestować. Ale mam dla 'ekologów' wiadomość - przekop powstanie" - napisał na Twitterze poseł PiS.

autor: Rafał Białkowski

+12 Europoslowie
Rzad Tuska zainwestowal 5 milionow zlotych w dokumentacje przekopu, jakos wtedy sie oplacilo ??
29 październik 2019 : 09:19 miroslaw | Zgłoś
+6 Bez sensu
Tusk uznal, że istnieje coś takiego jak ciagłość państwa. Jesli poprzedni rząd (PiS) podjął już jakieś dzialania, jesli procedury zostały uruchomione - to należy je urzędowo kontynuowac lub urzędowo zamknąć. Robi się to na podstawie ekspertyz i studiów, a nie za pomocą pokrzykiwania i wygrażania oponentom od zdrajców.
Taka jest prawda o pieniądzach wydanych na ekspertyzy.
A moja ekspertyza (darmowa) jest taka, że jest to inwestycja, ktora - jesli zostanie zrealizowana - się przyda z czasem. Ale na 1500 procent nie spelni tych zalożeń, o których mowi PiS:
1. Nie będzie nigdy miala nic wspolnego z bezpieczeństwem miltarnym
2. Nie zapewni żadnego istotnego ruchu w porcie w Elblagu (choć coś tam będzie pływać).
29 październik 2019 : 20:48 Zenek | Zgłoś
0 Cd
Bardzo też obawiam się tej sztucznej wyspy, zbudowanej z śmierdzącego błota. Myślę, że nikt z decydentów sobie nie zdawal sprawy z tego, że taki pasztet jest tam planowany. Na prawdę, lepiej by było podrożyć koszt budowy o 100 baniek ale wywieźć ten szlam na otwarte morze.
29 październik 2019 : 20:49 Zenek | Zgłoś
-1 Wszystko wina Tuska
Widać ten Tusk ( którego podobno winią za wszystkie plagi jakie na POlskę spadły) nie taki zły był , robił analizy i zagwarantował ciągłość państwa.

Jak się ma 5 mln do kosztów budowy całej inwestycji szacowanych wg najnowszych informacji MGMiŻŚ z października b.r.
na ok 2 miliardy złotych. ( [link usunięty] )
A sens tak duzych wydatkow nadadzą oczywiście dopiero szacowane bardzo mgliste i równie optymistyczne co nierealne
efekty ekonomiczne
01 listopad 2019 : 13:57 polak 100% | Zgłoś
+8 Kopać czy nie kopać?
Kanał powinien być zbudowany w latach 1946-1950, kiedy było jasne że ZSRR odciął Elbląg od morza. Miasto straciło 7 dekad, ale nigdy nie jest za późno. I bądźmy świadomi, że efekty jego powstania będzie można ocenić po 10-20 latach od uruchomienia.
29 październik 2019 : 12:29 Arnie | Zgłoś
-2 w interesie ?
mozna taniej pokazac Putinowi nasza niezłomną wolę.
żasadniczo to droga zabawa jak na efekty. będą tamtedy plywac co najwyzej zeglarze moze rybacy...,

dodatkowo za 50 lat natura sama przekopie .

no ale pisocjalizm wymaga spektakularnych akcji.
29 październik 2019 : 18:01 polak mały | Zgłoś
-1 Brawo ty
Polak o małym rozumku raczej.
29 październik 2019 : 19:39 Marek 50+ | Zgłoś
+10 Krótki
Dlaczego tylko jednostki do 100 metrów !
W tych czasach liczące się barki śródlądowe mają 135m więc faktycznie na lata sześćdziesiąte byłby ok
29 październik 2019 : 21:03 Kristo | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter