Żegluga

Na opolskim odcinku rzeki Odry nadal są miejsca wymagające zabezpieczenia przeciwpowodziowego, są także problemy z wykorzystaniem rzeki jako szlaku transportowego - powiedział na konferencji prasowej w Kędzierzynie-Koźlu poseł Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka).

Startujący z list KWW Mniejszość Niemiecka w wyborach do Sejmu Ryszard Galla i Zygfryd Steuer, przedstawili w poniedziałek swój program w kwestii zagospodarowania rzeki Odry i zasad funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. Galla zwrócił uwagę, że mimo upływu lat, w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim są nadal miejsca na Odrze wymagające wzmocnienia przeciwpowodziowego.

"Bardzo duże znaczenie dla mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego ma budowa zbiornika retencyjnego Kotlarnia w Gminie Bierawa, budowa, przebudowa i modernizacja lewostronnego wału rzeki Odry Lasaki – Poborszów oraz budowa wału na odcinku Bierawa-Dziergowice i na wysokości oczyszczalni ścieków w Pogorzelcu. Pytam rząd: jaki jest stan tych inwestycji? Samorządy włożyły w nie dotychczas sporo pieniędzy. Wielokrotnie zabiegałem o realizację tych inwestycji w ostatniej kadencji" - powiedział Galla.

Poruszył także temat reaktywacji portu w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie zawieszono prace ze względu na problemy z przyłączeniem obiektu do sieci kolejowej. "Dlaczego PKP SA, należąca do Skarbu Państwa, nie wyraża zgody na dzierżawę 500 metrów torów, które są nieodzowne dla dalszego biegu inwestycji w porcie w Kędzierzynie-Koźlu? Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej tłumaczy dotychczas swoje postępowanie rekonesansem projektu biznesowego. Apeluję do ministerstwa o jak najszybsze rozwiązanie tej sprawy. Port Koźle mógłby być inwestycją, która pomogłaby w rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej, pomógłby w rozwoju gospodarczym miasta, a mamy na ten moment fiasko inwestycji" - podkreślał.

Zarówno Galla jak i Steuer podkreślali znaczenie, jakie dla bezpieczeństwa obywateli będzie miał dalszy wzrost środków na krajowy system ratowniczo-gaśniczy, w tym na działania operacyjne. Obaj zwrócili uwagę, że wzrost środków na KSRG jest szczególnie ważny w kontekście pokrywania kosztów akcji z udziałem OSP przy zwalczaniu pożarów dzikich wysypisk śmieci oraz likwidacji dzikich magazynów.

Kandydaci mniejszości zobowiązali się także do podejmowania działań na forum parlamentu, które doprowadziłyby do wprowadzenia dodatku do emerytur dla czynnych strażaków OSP oraz popierania działań na rzecz wzrostu wynagrodzeń dla strażaków PSP.

autor: Marek Szczepanik

-4 Port Kozle
Brawo MGMiZS wlasnie mija ponad 12 miesiecy REKONESANSU PROJEKTU BIZNESOWEGO!!
18 wrzesień 2019 : 10:17 stary kolejarz | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8818 3.9602
EUR 4.2118 4.2968
CHF 4.2631 4.3493
GBP 4.9342 5.0338

Newsletter