Żegluga

W poniedziałek PGW "Wody Polskie" podpisały w Gdańsku umowę o wartości ok. 62 mln zł na przebudowę stopnia wodnego . Prace mają zakończyć się do września 2021 r.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie" Bogusław Pinkiewicz, przebudowywana śluza południowa w Przegalinie na Martwej Wiśle w Gdańsku, jest zbudowana w miejscu połączenia rzeki Wisły z Martwą Wisłą i jest obecnie jedynym stopniem wodnym na drodze wodnej Wisły Gdańskiej. Zadaniem stopnia jest umożliwienie żeglugi rzeką Martwą Wisłą oraz ochrona Gdańska i Żuław Gdańskich przed powodzią. Obok śluzy południowej drugim obiektem Przegaliny jest Śluza Północna, która aktualnie pełni funkcję bazy dla lodołamaczy Wód Polskich. Stopień wodny Przegalina obejmuje te śluzy i inne budowle im towarzyszące.

W zakres zadania objętego umową wchodzi rozbiórka, remont i przebudowa obiektów stopnia wodnego Przegalina. W ramach umowy ma być przeprowadzony m. in. remont komory śluzy północnej, remont budynku maszynowni i mechanizmów śluzy północnej oraz budowa tam stanowisk postojowych dla lodołamaczy i innych jednostek pływających RZGW w Gdańsku. W śluzie południowej ma zostać wyremontowana komora śluzy, jej maszynownia oraz przebudowana jej automatyka. Zakres prac objętych umową obejmuje też m.in. przebudowę układu dróg wewnętrznych i zagospodarowanie terenu stopnia wodnego w Przegalinie oraz remont umocnień brzegowych.

Inwestycja o nazwie ”Przebudowa stopnia wodnego Przegalina” jest realizowana w ramach projektu pn. "Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław - Etap II - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Projekt w 85 proc. jest dofinansowany ze środków UE.

Autor: Marcin Szywała

Fot.: ukosne.pl

Przegalina
Przegalina
-4 Umowa?
A z kim ją podpisano? Czy może w Państwie PiS znowu tajne przez poufne?
17 wrzesień 2019 : 10:00 adi | Zgłoś
-4 Po co?
Po co remontują mechanizmy śluzy północnej? Przecież i tak jest odcięta od Wisły. Mogli by ją udrożnić.
17 wrzesień 2019 : 18:44 wodolej | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.946 4.0258
EUR 4.2735 4.3599
CHF 4.4826 4.5732
GBP 4.9916 5.0924

Newsletter