Żegluga

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk i czeski minister transportu Vladimir Kremlik podpisali deklarację w sprawie włączenia Odrzańskiej Drogi Wodnej do transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. 

Do podpisania dokumentu doszło w Warszawie 28 sierpnia 2019 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podczas polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych.

Uścisk dłoni ministrów po podpisaniu porozumienia. Minister Vladimir Kremlik (po lewej) i minister Marek Gróbarczyk (po prawej).
W ramach podstolika transportowego stronę polską reprezentował Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej i Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, zaś stronę czeską Vladimir Kremlik, minister transportu Republiki Czeskiej.

Infrastruktura to jeden z kluczowych elementów współpracy polsko – czeskiej. Obok połączeń drogowych takich jak będąca w budowie droga S3 – D11 i kolejowych (E 59), ważny dla wzmocnienia jednolitego rynku i wymiany towarowej jest rozwój śródlądowych dróg wodnych.

Współpraca polsko – czeska ma polegać w pierwszej kolejności na wpisaniu polskich i czeskich dróg wodnych do sieci TEN-T, co umożliwi zdobycie funduszy europejskich na budowę nowych stopni wodnych na Odrze i ukończenie korytarza wodnego Dunaj – Odra na odcinku Kędzierzyn Koźle – Ostrawa. Punkt przekroczenia wspólnej granicy odrzańskiego odgałęzienia kanału zostanie ustanowiony pomiędzy terenami gmin Krzyżanowice (miejscowość Chałupki) i Bogumin.

Rozwój powyższych korytarzy transportowych jest kluczowy z perspektywy uruchomienia do 2026 roku terminala kontenerowego w Świnoujściu.

rel (MGMiŻŚ)

Fot.: MGMiŻŚ

+1 TEN-T
Uscisk dloni, poklepywania po plecach z kad my to znamy? Przekop kanalu Ostrawa - Kedzierzyn Kozle , ( z pominieciem srodladowych portow polskich) wodna droga tranzytowa do Sczecina. Pewnie czesi wroca na czeskie nabrzeze!?
03 wrzesień 2019 : 08:36 stary kolejarz | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5791 4.6717
EUR 4.6597 4.7539
CHF 4.7609 4.8571
GBP 5.5178 5.6292

Newsletter