Żegluga

Nie będzie nowego przetargu na przekop Mierzei Wiślanej - powiedział PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Dodał, że w lipcu ma zostać wskazany wykonawca budowy, a na jesieni podpisana z nim umowa.

Pod koniec maja otwarto oferty od potencjalnych wykonawców nowej drogi wodnej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Wpłynęło sześć ofert, ceny zaproponowane przez inwestorów wahają się od ponad 992,2 mln zł do 1,1 mld zł. Resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej na realizację pierwszej części inwestycji, czyli budowę portu osłonowego, kanału żeglugowego oraz sztucznej wyspy chciał przeznaczyć ponad 718 mln zł.

Gróbarczyk pytany przez PAP, czy w związku z przekroczeniem kosztorysu w przetargu na przekop Mierzei Wiślanej resort planuje rozpisać nowe postępowanie, odpowiedział: "Absolutnie tak się nie stanie. Przetarg, który rozpoczęliśmy zostanie zakończony poprzez wybór wykonawcy. Obecnie trwa procedura oceny tych ofert, to zabierze nam trochę czasu i za ok. miesiąc będziemy gotowi do wskazania, którego oferenta wybraliśmy".

Minister doprecyzował, że resort chce wskazać inwestora z początkiem lipca, umowa miałaby zostać podpisana we wrześniu/październiku, wtedy miałaby też ruszyć budowa przekopu. "Założyliśmy, że najpóźniej jesienią rozpoczniemy prace budowlane na Mierzei Wiślanej" - zaznaczył.

Gróbarczyk dodał, że resort zwiększy fundusze na realizację inwestycji poprzez aktualizację planu wieloletniego dot. przekopu.

Zapewnił, że ministerstwo jest "w stałym dialogu z Komisją Europejską" ws. inwestycji. "Ostatnie spotkanie na poziomie eksperckim dotyczyło poszczególnych rozwiązań. Wskazywaliśmy na nim potrzebę wykonania tej inwestycji. Ten przekop jest ważny ze względów bezpieczeństwa nie tylko militarnego. Zapewniamy również Komisję, że inwestycja odbędzie się z poszanowaniem środowiska naturalnego. Spotkanie skończyło się jednoznacznym naszym stwierdzeniem, że przekop musi być realizowany. Na razie nie mamy odzewu ze strony KE" - powiedział.

Minister, pytany, czy nie obawia się, że KE ze względów środowiskowych nie zgodzi się na budowę, zapewnił, że nie ma ona podstaw do postawienia "weta". "Inwestycja jest bardzo dobrze przygotowana. Fakt, ma duże obciążenie polityczne i w związku z tym kontrowersje się pojawiają. Mamy dobry dialog z KE i w tym duchu chcemy go prowadzić. Nie ma żadnych podstaw do tego, by Komisja użyła weta wobec tej inwestycji" - podkreślił.

Gróbarczyk odniósł się również do niedawnej wypowiedzi komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług Elżbiety Bieńkowskiej, która nazwała przekop jako "bzdurny pomysł". "Jestem zdziwiony tą wypowiedzią. Pokazuje to brak kompetencji pani Bieńkowskiej. Kto jak kto, ale komisarz odpowiadająca za bardzo ważny obszar rynku wspólnego całej Wspólnoty takich rzeczy i to w kierunku swoich rodaków nie powinna kierować" - powiedział.

Według resortu budowa nowej drogi wodnej ma znacząco poprawić dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku, z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej. Dzięki temu rozwiązaniu elbląski terminal będzie mógł swobodnie przyjmować mniejsze ładunki, odciążając porty trójmiejskie. Rozwój tego portu ma sprzyjać powstawaniu nowych miejsc pracy, poprawić walory turystyczne miejscowości położonych nad Zalewem Wiślanym oraz wpłynąć na rozwój gospodarczy całego regionu północno-wschodniej Polski.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około 1 km długości i 5 metrów głębokości. Umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości - 20 m. Kanał ma być gotowy w 2022 roku.

autor: Michał Boroń

+2 Nareście
kopcie jak najszybciej bo lewactwo i kacapstwo dostana szału
13 czerwiec 2019 : 09:46 taka prawda Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 taka prawda....
Przetargu nie będzie, wykonawca wyłoniony w lipcu, umowa podpisana wrzesień/pażdziernik. A.......WYBORY ? W pażdzierniku. Cały Elbląg i okolice z wdzięczności rzuci się do urn. Mieszkańcy Krynicy Morskiej też.....
Na razie mamy "stępkę" z piasku wkopaną uroczyście przez PREZESA.
"... resort zwiększy fundusze na realizację inwestycji poprzez aktualizację planu wieloletniego dot. przekopu..." Ktoś rozumie co to jest " aktualizacja planu wieloletniego dot. przekopu" ? Czy to znaczy wieloletnie kopanie przekopu po wyborach ?
13 czerwiec 2019 : 10:57 maciek2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Prawda jest
taka, że PIS wydaje wszystkie pieniądze na sprawy socjalne i zabraknie na inwestycje. Nie będzie przekopu, CPK czy el. w Ostrołęce.
13 czerwiec 2019 : 12:37 artek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 O mierzei
Czekamy na polska jesien!!
13 czerwiec 2019 : 18:42 Stary kolejarz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Medycyna w tym przypadku jest bezsilna
Pieprzy standardowo farmazony, jakby kopać chcieli to już by kopali a jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kase. Wszyscy mówią że jeżeli sekta wygra jesienne wybory mateuszek kłamczuszek nie chce tego ciula w rządzie wiec zmienia na następnego jełopa i wizja sie zmieni. Przypomnę że dług publiczny przekroczył bilion zlotych a festiwal rozdawnictwa i wspierania lumperstwa sie dopiero rozkręca, na inwestycje kasy zabraknie.
13 czerwiec 2019 : 22:20 antysekta pisowska Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Przekop
Pojawia się nowa inicjatywa Przekop Helski. Trzeba kanałem odciąć półwysep Helski by statki a w szczególności okręty wojenne nie traciły tyle czasu na jego omijanie. To niezwykle ważne, by okręty w krótszym czasie znalazły się na pełnym morzu. Powodzenia panie ministrze w odcinaniu wszelkich zbędnych ogonów Rzeczypospolitej.
17 czerwiec 2019 : 08:28 Andy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 przekopy
Najpierw przekopią Mierzeję, tam nabiorą takiego "szwungu", że przez Hel i Zatokę przejadą jak kosiarka po trawniku. Oczywiście jak wygrają (nie daj Boże) jesienią wybory.
17 czerwiec 2019 : 11:39 maciek2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Kasa w bloto
Zgadzam sie nie bedzie zadnego przekopu, bo to nie ma sensu i kasy zabraknie a UE nie dolozy. Kto wierzy ze to ma miec jakies znaczenie militarne niech poczyta historie II wojny. Niestety trwa juz III wojna swiatowa w cyber przestrzeni i wygrywa w niej Imperium Zla manipulujac zwoleninkami tej bezsensownej inwestycji.
Ale skoro onucowe trole sa w stanie przekonac Brytoli do Brexitu albo pol Europy do nie szczepienia dzieci to taki przekop to pikus'.
19 czerwiec 2019 : 13:06 Zdzislaw Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter