Żegluga

Fjord Cat to najszybszy obecnie katamaran pływający do Norwegii, trasę morską między duńskim Hirtshals a norweskim Kristiansand pokonuje w rekordowym czasie 2 godzin 15 min. W tym roku sezon rejsów wydłuży się o ponad miesiąc i Fjord Catem będzie można podróżować od 12 kwietnia aż do 6 października.

Katamaran Fjord Cat startuje w porcie w Hirtshals (Dania) i po dwóch godzinach dopływa do portu w Kristiansand - głównego miasta Norwegii Południowej. Co ciekawe szlak ten wybierają nie tylko osoby jadące na południe, ale także dalej w stronę fiordów, np. do Stavanger czy Bergen. Powodem są atrakcyjne ceny biletów oraz znacznie krótszy czas rejsu. Prom kursuje w przedłużonym okresie wakacyjnym, który w tym roku będzie ponad miesiąc dłuższy i potrwa aż do 6 października.

Fjord Cat w 1998 roku ustanowił światowy rekord prędkości w rejsie transatlantyckim i jest aktualnie najszybszym statkiem pływającym pomiędzy Danią a Norwegią. Dzięki czterem silnikom Ruston o łącznej mocy 40 000 koni mechanicznych rozpędza się do 44 węzłów (ok. 80 km/h) i pokonuje cieśninę Skagerrak w zaledwie 2 godziny 15 minut! Na jego pokładzie zmieści się 180 samochodów, 4 autokary i 676 pasażerów.

rel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter