Żegluga

Ostatnie dni przyniosły pierwsze poważne mrozy w sezonie 2018/2019. Utrzymujące się temperatury poniżej zera spowodowały obniżenie się temperatury wody i pojawienie się zjawisk lodowych. W czwartkowy wieczór ilość śryżu lodowego oceniana była na od 5 do 25% na różnych odcinkach Odry. Sytuacja jest monitorowana na bieżąco przez pracowników Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej. 

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie w uzgodnieniu z Urzędem Dróg Wodnych i Żeglugi w Eberswalde oraz Urzędem Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie podjął decyzję o częściowym zamknięciu żeglugi na rzece Odrze granicznej. Powodem są zjawiska lodowe, które powstały w wyniku długotrwałych, utrzymujących się temperatur poniżej zera. Oblodzenie widać na odcinku Odry Granicznej. Żegluga jest zamknięta na odcinku od ujścia Warty do wysokości Widuchowej oraz na Jeziorze Dąbie. Niewykluczone są kolejne ograniczenia w ruchu żeglugowym na wysokości Odry Wschodniej i Zachodniej. Zmiany w tym zakresie są konsultowane ze stroną niemiecką i Urzędem Żeglugi Śródlądowej.

RZGW w najbliższym czasie nie przewiduje konieczności lodołamania, bo prognozy zwiastują ocieplenie. Gdyby jednak pogoda się zmieniła w pogotowiu czeka 13 jednostek, 7 należących do floty zachodniopomorskiej oraz 6 lodołamaczy z Niemiec. Nie ma na ten moment zagrożenia powodziowego. Nad sytuacją w regionie całą dobę czuwa Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej.

rel (RZGW Szczecin)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.6211 4.7145
EUR 4.6784 4.773
CHF 4.8463 4.9443
GBP 5.549 5.6612

Newsletter