Żegluga

Specjalizujący się w przeprawach przez cieśninę Solent Wightlink żegna się z jednym ze swoich promów. Statek St Cecilia jeszcze w tym tygodniu wyruszy w podróż na południe Europy.

St Cecilia to nie najmłodszy już statek. Na regularną trasę wszedł w marcu 1987 r., a w 1990 r. zasilił flotę firmy Wightlink, dla której pływał do tej pory. Przez ponad 30 lat prom wykonał 200 tysięcy kursów przez cieśninę Solent i pokonał ok. 1 miliona mil. Zdążył nawet wystąpić w filmie. Jak odnotowali kronikarze, w 2002 r. pojawił się w filmie z Gerardem Depardieu w roli głównej, znanym w Polsce jako „Kochaj ojca” („Aime ton père”), gdzie przemalowany był w barwy fikcyjnej firmy.

Ale jeszcze w tym tygodniu prom zakończy swoją działalność w rejonie cieśniny Solent, gdzie obsługiwał połączenie Portsmouth-Fishbourne. Nie oznacza to, że przechodzi w stan spoczynku. 25 stycznia prom rozpocznie podróż na południe Europy, na Sardynię, gdzie nadal będzie woził pasażerów – ale już w barwach firmy Delcomar. Kursować będzie na trasie Portovesma-Calasetta-Carloforte.

Więcej >>>

PromySkat.pl

1 1 1