Żegluga

Nad Kanałem Łuczańskim w Giżycku zamontowano w minionym tygodniu znaczną część konstrukcji nowej kładki dla pieszych. Inwestycja ma być gotowa przed sezonem letnim.

Nowa kładka dla pieszych powstaje nad Kanałem Łuczańskim w Giżycku w miejscu starej, rozebranej. Jest ulokowana między zabytkowym mostem obrotowym a mostem drogowym, bliżej tego pierwszego.

W minionym tygodniu ogromne elementy konstrukcyjne kładki montowano przy pomocy specjalnego wysięgnika. Sprzęt był tak duży, że zamykano czasowo drogi, po których się przemieszczał. Przez kilka dni ekipie budowlanej udało się zamontować kilka elementów konstrukcji, dzięki czemu oba brzegi kanału są już połączone. Zamontowanie konstrukcji nie oznacza, że można na nią wchodzić - do końca robót zostało kilka miesięcy. Kładka ma być gotowa do lata. Koszt jej budowy to nieco ponad 12 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana pieniędzmi unijnymi.

Ponieważ kładka będzie wyniesiona około 4,5 m nad lustro wody, żeglarze bez przeszkód pod nią przepłyną.

Przeprawa przez Kanał Łuczański to w wakacje w Giżycku spore wyzwanie. W mieście jest jeden czynny non stop most drogowy, drugi to most zabytkowy, w określonych porach otwierany dla ruchu wodnego. Po mostach drogowym i obrotowym mogą przechodzić piesi.

Nowa kładka dla pieszych będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i wózków - będą podjazdy bez schodów.(PAP)

Joanna Kiewisz-Wojciechowska

Na zdjęciu stara, rozebrana już kładka 
Fot. Sławomir Lewandowski 

Komentarze   

-1 Portal
Nie ma to jak Portal MORSKI. Czy może jednak szuwarowo - bagienny.
17 grudzień 2018 : 15:48 Morski_ Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: