Żegluga

Polska Żegluga Bałtycka (PŻB) zaprezentowała w czwartek w porcie Nynaeshamn pod Sztokholmem swój nowy prom Nova Star. Jednostka ma pomoc armatorowi wzmocnić pozycję na rynku skandynawskim.

„Rynek przewozów cargo miedzy Polską a Szwecją rośnie każdego roku o 10 proc. W obu krajach odnotowywany jest wzrost gospodarczy. Mamy teraz w Polsce lepszą infrastrukturę, autostradę A1 łączącą z południem Polski, co przekłada się na większą liczbę klientów z południa Europy: Włoch, Bułgarii, Rumunii” - powiedział prezes PŻB Piotr Redmerski, prezentując prom Nova Star przedstawicielom szwedzkich instytucji i firm z branży transportowej oraz turystycznej.

Nowoczesna jednostka Nova Star Polferries, mogąca pomieścić 1215 pasażerów, od 14 września kursuje między Gdańskiem a Nynaeshamn, jako tzw. wahadło. Uzupełnia na tej linii wysłużony mniejszy prom Wawel. Jak podkreślił prezes Redmerski „Nova Star oferuje nowy standard podróży, który powinien zadowolić klienta skandynawskiego”. Szwedzcy goście mogli w czwartek zwiedzić prom, poznać jego ofertę rozrywkową oraz spróbować polskiej i skandynawskiej kuchni. Pierwsze reakcje były pozytywne.

Z nowego promu zadowoleni są przedstawiciele miasta Nynaeshamn oraz władze portu, do którego zawija statek. "Dla nas to szansa na rozwój zarówno gospodarczy, jak i wzrost liczby turystów" - stwierdził menedżer portu w Nynaeshamn Markus Johansson.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk

Fot.: Czytelnik Portalu Morskiego / arch. prywatne

+17 A jak przebiega budowa nowego promu dla PŻB po symbolicznym początku 15 miesięcy temu?
Czy przekop mierzei też tak będzie postępować?
19 październik 2018 : 09:47 a Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Ha ha
Pżb juz pokazalo klase z tym swoim promem.... I to jak sprzedawali bilety na ten prom-widmo od kwietnia ,bodajże. Powiadamianie pasazerow dwa dni przed wyplynieciem zeby sobie szukali innej trasy!!! Tfu, nigdy wiecej z tym syfem!!!!
19 październik 2018 : 18:51 Kristofer Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Prom
Prom wcześniej pływał na trasie do Maroka.I mimo tego że jest nowy (2012 r)został totalnie zdewastowany.Np.z 4czy5 agregatow sprawny byl tylko 1.Remont był na koszt dotyczczasowego właściciela i pretensje za przedłużający sie remony wyłącznie do niego.Płynąlem nim 2 razy i robi duże wrażenie.Piekny zwłaszcza pokład 7 poświecony wyłącznie gastronomi i rozrywkom dla pasażerow.Na tym pokładzie jest też sklep.Szczegownie w porownaniu do starego Wawelu na korzyść wyrożnia sie doskonała kuchnia.Wyrożnia sie nie tylko smakowo,ale też asortymentem.Nie rozumiem dlaczego na Wawelu nie było podobnie?.W tej chwili wiekszośc tranzytu ze Skandynawi na południe Europy ze wzgledu na infrastrukture drogową jest w rekach Niemcow.Jak tylko dokończymy nasze autostrady PŻB,bedzie kurą znoszącą złote jaja.Na ten też okres maja wejśc do eksploatacji budowane w reaktywowanej stoczni Szczecin nowe Promy.PŻB jest w 100% kapitałem państwowym i całe szczeście że jej nie sprzedali w 2012r.A mało brakowało.
20 październik 2018 : 09:34 krzysztof muszka Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 ambitne plany
....maja wejść do eksploatacji budowane w reaktywowanej stoczni Szczecin nowe Promy.... NO TO POCZEKAMY !
20 październik 2018 : 13:02 maciek2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 kura znosząca złote jajka
ta kura była tyle razy reanimowana i przetaczano jej krew, że teraz to tylko wypchany budżetowymi papierkami korpusik wiszący gdzieś w gabinecie ministra..a czy zarabia to już chyba nikt tego się nie doliczy - takie są niestety reguły socrealistycznej ekonomii.
Co do autostrady do portu w Świnoujściu - racja powstanie w stosownym czasie nie szybko i nie za tej władzy i chyba zgra się też z dostawą promów budowanych w Szczecinie.
21 październik 2018 : 10:43 NIEBOT Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Wreszcie ktoś rozsądnie się wypowiedział
I ja również tak uważam. Również nim płynąłem i stwierdzam że jest dobry i nowoczesny statek. Mało tego za chwilę również nim popłynę :) Rzeczywiście blamanż był z jego wejściem na linię. Musieli świecić oczami za nie swoje winy...tzn. PŻB było winne , że dopuściło do takiego traktowania siebie przez Singapurczyków. Na miejscu PŻB poszerzył bym jeszcze ofertę o dodatkowe destynacje z portu gdańskiego. Może letnie zawinięcia jak kiedyś do Visby albo Finlandia?
Tak apropos malkontentom i ciągłym narzekaczom na PŻB...zobaczcie jak to wygląda u innych armatorów. Im również zdarzają się wpadki i incydenty ale wy tylko walicie w narodowego przewoźnika. Przypadek???
21 listopad 2018 : 10:39 Gedan Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 PŻB walczy o klienta
Zastanawiam się dlaczego prezes Redmerski myśli tylko o zaspokojeniu skandynawskich klientów, a lekceważąco pomija zadowolenie polskich pasażerów.

Myślę, że my Polacy powinniśmy w takim razie korzystać z oferty szwedzkiej Stena Line.
28 październik 2018 : 13:59 Tomaszek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 złote jajka
bo widocznie sporo tych jajek było podbieranych...

Cytuję NIEBOT:
ta kura była tyle razy reanimowana i przetaczano jej krew, że teraz to tylko wypchany budżetowymi papierkami korpusik wiszący gdzieś w gabinecie ministra..a czy zarabia to już chyba nikt tego się nie doliczy - takie są niestety reguły socrealistycznej ekonomii.
Co do autostrady do portu w Świnoujściu - racja powstanie w stosownym czasie nie szybko i nie za tej władzy i chyba zgra się też z dostawą promów budowanych w Szczecinie.
28 październik 2018 : 15:03 Marek766 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: