Żegluga

Słyszalne od jakiegoś czasu zapowiedzi, dotyczące przeniesienia przez Stena Line działalności operacyjnej z portu w Varbergu w nowe miejsce, stają się faktem. Oznacza to koniec serwisu Varberg-Grenaa. Zamiast tego pojawi się połączenie Halmstad-Grenaa.

O skomplikowanej przyszłości popularnego połączenia pomiędzy Szwecją a Danią mówiło się już od dłuższego czasu. Wszystko z powodu nowych planów dotyczących przeznaczenia terenu, na którym dziś funkcjonuje terminal w Varbergu. Po wprowadzeniu zmian do planów zagospodarowania przewiduje się powstanie w tym miejscu nowej dzielnicy o nazwie Vasterport. Oznacza to, że wraz z wygaśnięciem obecnej koncesji Stena Line zaprzestanie wykonywania połączeń do szwedzkiego portu (terminal Västerport).

O tym, że koncesja nie zostanie przedłużona, było wiadomo już wcześniej. Do niedawno mówiło się jednak nieoficjalnie m.in. o ewentualności stworzenia nowej infrastruktury w innym miejscu. Jako najbardziej prawdopodobną opcję sugerowano jednak przeniesienie operacji do nowego miasta, wskazując najczęściej na Halmstad. I właśnie ten wariant ostatecznie zwyciężył. Obie strony – przedstawiciele Stena Line i władze portu – podpisały w piątek stosowne porozumienie.

Co ciekawe, dla Stena Line połączenia do Halmstad nie będą czymś całkowicie nowym. Wcześniej szwedzki armator pływał tam w latach 80. i 90. (obsługiwał je prom pod należącą do Stena Line marką Lion Ferry). Stena Line uruchomi połączenie Halmstad-Grenaa najprawdopodobniej pod koniec 2019 roku.

Więcej >>>

PromySkat.pl

1