Żegluga

Pierwsze wodowanie na śluzie stopnia wodnego na Odrze w Malczycach (Dolnośląskie) odbyło się poniedziałek. Inwestycja, za 1,2 mld zł, poprawia żeglowność i bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.

Minister resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, który uczestniczył w wydarzeniu, podkreślił, że dokończenie tej „mitycznej inwestycji" staje się symbolem zmiany w podejściu do inwestycji w żegludze śródlądowej w Polsce.

Projekt budowy stopnia wodnego na Odrze w Malczycach na Dolny Śląsku powstał po powodzi w 1997 r. Potem przez kolejnych 20 lat inwestycja nie mogła się doczekać dokończenia, a jej koszt wzrósł trzykrotnie z 350 mln zł. Dopiero obecny rząd w latach 2016-17 znalazł środki i dokończył budowę. „Dokończeniem tej inwestycji na stopniu wodnym w Malczycach otwieramy nowy etap w inwestycjach, otwieramy nowe wrota w żegludze śródlądowej" - powiedział minister Gróbarczyk. Dodał, że równie ważne jest, by Odrzańska Droga Wodna miała kontynuację w postaci kolejnych inwestycji.

„Mogę już teraz zapowiedzieć, że w zupełnie innej konwencji w zupełnie inny sposób rozpoczynamy budowę kolejnych stopni wodnych w Lubiążu i Ścinawie, które są niezwykle ważne. I one będą kontynuować budowę Odrzańskiej Drogi Wodnej, ale w zupełnie inny sposób" - powiedział Gróbarczyk.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Kozłowski przypomniał, że ten resort wyasygnował 85 mln zł, dzięki którym udało się dokończyć inwestycję w Malczycach. „Ta inwestycja jest gwarancją zabezpieczenia przeciwpowodziowego, jest gwarancją, że powodzie, które nawiedzały te ziemie, te niezwykle tragiczne powodzie nie będą doświadczały mieszkańców województwa dolnośląskiego. I z tego powodu przekazano na to dokończenie 85 mln zł, a w tym roku decyzją ministra Joachima Brudzińskiego zostanie przekazanych 123 mln zł" - powiedział Kozłowski.

Inwestycja na stopniu wodnym w Malczycach w sumie będzie kosztować 1,2 mld zł. Powstał trzyprzęsłowy jaz klapowy o długości 75 m i jaz stały o długości 256 m. Zbudowano jednokomorową śluzę spełniającą parametry klasy Vb o długości 190 m i 12 m szerokości. Śluza ma IV klasę żeglowności. Powstały przepławki dla ryb i elektrownia wodna, która zostanie uruchomiona w przyszłym roku. Będzie produkować energię 50 tys. MWh.

Stopień Malczyce zabezpiecza stopień w Brzegu Dolnym przed podmywaniem i utratą stateczności. Przywraca pierwotny poziom wód gruntowych i zapobiega przesuszaniu się przyległych terenów. Powstrzymane mają być też procesy erozyjne w korycie rzeki poniżej stopnia.

Erozja dolnego stanowiska stopnia w Brzegu Dolnym spowodowała wcześniej zagrożenie utraty stateczności stopnia przy dalszym postępie zjawisk erozyjnych. Obniżenie dna w korycie rzeki nawet o cztery metry spowodowało zwężenie szlaku żeglownego i zmniejszenie głębokości tranzytowych.

autor: Roman Skiba

Fot.: MGMiŻŚ

0 W końcu ktora to klasa? :)
Klasy się w artykule pomieszaly, raz Vb raz IV. Brakuje jeszcze VI :).
05 czerwiec 2018 : 17:44 W | Zgłoś
0 "wodowanie" a może jednak śluzowanie
Redaktorowi zalecam zapoznać się z definicją słowa "wodowanie" i do kompletu, tak przy okazji sprawdzania definicji od razu "śluzowanie"

PS trochę wstyd w portalu branżowym ...
07 czerwiec 2018 : 06:27 Stanisław Witulski | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter