Żegluga

W Giżycku podczas tegorocznego sezonu turystycznego prowadzone będą remonty drogi dojazdowej oraz Kanału Niegocińskiego, a także kładki pieszej na Kanale Łuczańskim. Jak ocenił burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz, może to utrudniać poruszanie po lądzie, jak i wodzie.

"Budujemy po to, by było lepiej dla mieszkańców i turystów. Dbamy, by remonty nie były uciążliwe, jednak tak jak przy każdym remoncie trudności mogą się pojawić, trzeba być zatem przygotowanym na niedogodności"- powiedział PAP burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz.

Remonty i modernizacje prowadzone będą zarówno na wodzie, jak i na lądzie. Kanał Niegociński, umożliwiający przejście wodne dla żeglarzy z części północnej Wielkich Jezior Mazurskich na południe, drugi sezon będzie remontowany. W związku z tym kanał będzie zamknięty w sezonie żeglugowym 2018 - podał Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Podkreślono, że ze względu na bezpieczeństwo użytkowników, mimo oczekiwań żeglarzy, Kanał Niegociński nie może być dopuszczony do żeglugi. Ruch żaglówek przemieszczających się z jeziora Kisajno na Niegocin z północy na południe będzie zatem możliwe jedynie poprzez drugi Kanał - Łuczański (Giżycki). W ubiegłym roku w sezonie tworzyły się tam korki, dochodziło do przepychanek między żaglówkami, które zamiast ustawić się w kolejce oczekujących na przejście, ścigały się ze statkami białej floty.

Aby zapobiec takim sytuacjom miasto wystąpiło do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie o wstrzymanie prac na Kanale Niegocińskim i przejęcie placu budowy, tak by umożliwić żeglugę jednokierunkową z jeziora Niegocin na jezioro Tajty. Wówczas - jak tłumaczy burmistrz - nie dojdzie do spiętrzenia ruchu na Kanale Łuczańskim. Na razie władze czekają na odpowiedź.

Z kolei nad Kanale Łuczańskim kilka tygodni temu rozpoczął się remont kładki pieszej. Na razie wykonawca prowadzi prace związane z instalacjami na nabrzeżu; to może spowodować na długości 20-50 metrów pewne niedogodności. Jak zapewniają władze Giżycka, z rozbiórką kładki wykonawca ma się wstrzymać - według ustaleń - do września, czyli do zakończenia sezonu turystycznego. Zatem piesi będą mogli przechodzić przez wakacje dotychczasową kładką nad Kanałem Łuczańskim.

Kolejnym utrudnieniem, tym razem dla zmotoryzowanych turystów i mieszkańców, jest trwająca przebudowa drogi 95 - na tak zwanym rondzie Świderska. Obecnie jest to droga jednojezdniowa a docelowo będzie dwujezdniowa. "Teraz jest tam plac budowy i krajobraz księżycowy na długości 1 kilometra, ale chcemy w sezonie pomóc kierowcom i zapewniliśmy dodatkowe służby policyjne" - wyjaśnił burmistrz.

Podał, że policjanci podczas weekendów i codziennie w godzinach od 14.00 do 16.00 będą ręcznie sterować ruchem i interweniować w razie wystąpienia konieczności.

autorka: Agnieszka Libudzka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter