Żegluga

Już w kwietniu na linii promowej Stena Line z Gdyni do Nynäshamn pojawi się nowy statek. Jednostka typu ro-ro o nazwie  zastąpi dotychczas wykorzystywany prom Elisabeth Russ

Dwie linie promowe z Gdyni

Operator promowy Stena Line obecnie obsługuje dwie linie promowe z Polski: z Gdyni do Karlskrony oraz z Gdyni do Nynäshamn. Linia do Karlskrony w południowej Szwecji ma już długą, ponaddwudziestoletnią historię. Natomiast linia promowa z Gdyni do Nynäshamn (port w okolicach Sztokholmu) wystartowała 16 października 2017. 

Bore Bay za Elisabeth Russ

Połączenie do Nynäshamn dotąd obsługiwał statek typu ro-ro o nazwie Elisabeth Russ. W kwietniu zostanie zastąpiony przez inną jednostkę o podobnym charakterze i parametrach. Prom o nazwie Bore Bay jest przeznaczony do przewozów frachtowych, w tym pojazdów ciężarowych z kierowcami, naczep, kontenerów oraz ładunków wtaczanych, natomiast nie będzie zabierał ani pasażerów, ani samochodów osobowych. Statek będzie kursował 3 razy w tygodniu z Gdyni oraz 3 razy w tygodniu z Nynäshamn, zgodnie z dotychczasowym rozkładem rejsów. 

Statek był kilka lat temu przebudowany w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni na samochodowiec (dobudowano mu na pokładzie górnym nadbudówkę z kilkoma pokładami samochodowymi). Statek był eksploatowany, jako samochodowiec, przez UECC.

Ostatnio, w roku 2017, właściciel przebudował jednostkę do pierwotnej postaci towarowego ro-ro, usuwając dużą nadbudówkę z pokładami dla samochodów. Pozostałością tych przebudów jest charakterystyczny wysoki szyb maszynowy (uprzednio cały "schowany" w nadbudówce samochodowca), na którym ustawiony jest komin.

5 promów i 50 rejsów tygodniowo

Wymiana statku na linii Gdynia-Nynäshamn to jedna z szeregu inwestycji Stena Line w połączenia promowe z Gdyni. Ostatnio armator zwiększył częstotliwość rejsów oraz pojemność ładunkową na trasie Gdynia-Karlskrona poprzez wprowadzenie czwartego statku na tę linię - m/v Gute. Dodatkowo, w październiku 2017, armator otworzył linię promową z Gdyni do Nynäshamn, w rejonie metropolitalnym Sztokholmu.  Łącznie z 6 rejsami na nowej trasie promowej do Nynäshamn oraz 44 do Karlskrony, Stena Line oferuje obecnie aż 50 połączeń tygodniowo z Gdyni do Szwecji, pięcioma promami.

Linia promowa Stena Line z Gdyni do Nynäshamn prom Bore Bay

  • Czas rejsu: 18 godzin
  • Długość: 138 metrów 
  • Szerokość: 22 metrów 
  • Pojemność ładunkowa: 1511 m 

rel (Stena Line), PBS

Fot.: Piotr B. Stareńczak, Fleetmon

Plan ogólny statku przed przebudową na samochodowiec
Plan ogólny statku przed przebudową na samochodowiec
+7 artykuł sponsorowany
zawiera lokowanie produnktu
23 marzec 2018 : 17:25 x | Zgłoś
+5 Ucieczka do przodu
Stena ewidentnie probuje podgryść PŻB. Wprowadzenie Nova Star to dobra odpowiedź w tej sytuacji.
Ale gdyby na tym nie poprzestać... Może PŻB powinno pomyśleć nad uruchomieniem linii np. Gdańsk - Karlshamn (terminal już tam jest).
24 marzec 2018 : 18:39 Wojtek II | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2737 4.3601
EUR 4.5589 4.6511
CHF 4.4385 4.5281
GBP 5.3531 5.4613

Newsletter