Żegluga

Barka paliwowa uderzyła w pomost na wyspie Bielawa znajdującej się po przeciwnej stronie Wałów Chrobrego przy Wyspie Grodzkiej – informuje Szczecińskie WOPR "Heyki". Zgłoszenie otrzymano w środę, 21 lutego po godz. 22. 

Pomost został w znacznym stopniu uszkodzony, a skarpa wyspy naruszona - na rzece, od wyspy Bielawa do Kapitanatu Portu, unosiły się fragmenty zniszczonego pomostu. Dlatego też, po kontakcie z Kapitanatem, postanowiono zamknąć tor wodny na Odrze.

Do odholowania fragmentu na Bielawę oraz zabezpieczenia pozostałych pomostów trzeba było zaangażować dodatkowe jednostki. Na miejsce docierali kolejni ratownicy SzWOPR - załogi R-401, R-214 oraz R-203, które bezskutecznie starały się usunąć uszkodzoną część z toru wodnego. Kapitanat Portu skierował na miejsce jednostkę dyżurną Urzędu Morskiego Szczecin. Do czasu przybycia Galaktyki utrzymywano element w bezpiecznej odległości od zacumowanych jednostek przy nabrzeżu Wałów Chrobrego. 

Akcja na Odrze, z udziałem 15 ratowników i dyspozytorów, trwała do wczesnych godzin porannych. Następnego dnia prowadzono także dalsze działania zabezpieczające oraz sprzątano akwen.

Prawdopodobną przyczyną kolizji była awaria steru. 

rel (Szczecińskie WOPR "Heyki"), AL

1 1 1 1