Żegluga

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zaakceptował we wtorek budowę stopnia wodnego w Siarzewie na Wiśle poniżej Włocławka - poinformował w środę minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk podczas konferencji podsumowującej dwa lata pracy jego resortu.

"We wtorek została podjęta przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów decyzja o budowie stopnia wodnego w Siarzewie na Wiśle. To kolejny element w ramach udrożnienia rzeki Wisły" - powiedział Gróbarczyk.

Wcześniej wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Jerzy Materna informował PAP, że resort chciałby w przyszłym roku zakończyć prace nad zapewnieniem finansowania dla stopnia wodnego w Siarzewie - poinformował PAP wiceminister w resorcie Jerzy Materna.

Jedną ze spółek zainteresowanych współfinansowania budowy jest Energa. Spółka ta przed rokiem informowała, że szacowany koszt nowego stopnia z elektrownią wodną o mocy ok. 80 MW, wraz z towarzyszącą infrastrukturą, ma wynieść 3,5 mld zł.

Materna mówił wcześniej, że resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zgłosił już do resortu rozwoju propozycję, aby budowa nowego stopnia na Wiśle mogła być współfinansowana ze środków pochodzących z Planu Junckera.

W środę Gróbarczyk zapowiedział też powstanie specjalnego funduszu, który będzie wspierał inwestycje związane z poprawą żeglowności rzek. "Fundusz zostanie do końca tego roku zaprezentowany jako element finansowania dla stopni wodnych, dla odcinków żeglugowych, a przede wszystkim realizacji śródlądowych dróg wodnych" - powiedział Gróbarczyk.

Minister przypomniał, że szacunkowe koszty związane z inwestycjami na głównych polskich rzekach to 70 mld zł.

autor: Łukasz Pawłowski

edytor: Dorota Skrobisz

pif/ skr/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter