Żegluga

Znany operator Wilhelmsen bada konkretne sposoby wykorzystywania i udostępniania swoich danych na branżowej platformie DNV GL Veracity. 

Na nowo stworzonej platformie Wilhelmsen testuje system przepływu informacji o zgodności statków z obowiązującymi przepisami i udostępniania tych danych władzom i służbom portowym, aby zredukować formalności i zmniejszyć liczbę fizycznych kontroli (inspekcji) podczas pobytu statku w porcie. Wilhelmsen stworzył bezpieczne repozytorium danych na Veracity, gdzie może gromadzić informacje o zgodności statków z obowiązującymi przepisami, o stanie technicznym statku i inne przydatne dane o swoich jednotkach.

- Statki i systemy stają się coraz bardziej zaawansowane, mamy więcej niezbędnych czujników pokładowych, generujących i udostępniających dane. Jeśli uda nam się je zebrać i uporządkować, będziemy mieli ogromny wachlarz możliwości, np. informacje na temat przewidywanej konieczności przeprowadzenia konserwacji, optymalizacji wydajności i bezpieczeństwa statku czy niezbędnych testów. Dzięki temu procedury wejścia do portu będą mniej czasochłonne - powiedział Inge André Sandvik, Chief Digital Officer w Wilhelmsen Group. - Platforma DNV GL Veracity pozwala na lepsze wykorzystanie danych, a takżeumożliwia współpracę partnerom, dostawcom i innym zainteresowanym – dodał Sandvik.

Veracity zostało zaprojektowane szczególnie z myślą o właścicielach czy operatorach majątku produkcyjnego lub służącego świadczeniu usług (w tym przypadku - statków), którzy muszą się mierzyć z wyzwaniem konieczności przechowywania danych w różnych, odrębnych składowiskach, co z kolei może utrudniać lub uniemożliwiać im korzystania w pełnym zakresie z wartości tych danych – powiedział Bjorn Tore Markussen, dyrektor naczelny platformy Veracity.

- Wilhelmsen i Det Norske Veritas mają 150-letnie doświadczenie we wspieraniu innowacyjności w przemyśle morskim. Wilhelmsen jest także liderem w cyfryzacji, dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy – dodał Remi Eriksen, dyrektor generalny DNV GL.

Obecnie trwają badania pilotażowe projektu i sprawdzanie zgodności danych.  

AL