Żegluga

Do poważnego zdarzenia z udziałem promu pasażerskiego doszło na Filipinach. Duża jednostka wpadła na skały. W efekcie 87 osób zostało rannych.

Do wypadku doszło 26 września w pobliżu miasta Calatrava na Tablas Island. Jak wynika z informacji podawanych przez media, prom Maria Matilde płynął z portu Odiongan położonego na wyspie Tablas na wyspę Romblon. W pewnym momencie jednostka z dużym impetem uderzyła w znajdujący się na lądzie klif. Według oficjalnego tłumaczenia, w czasie incydentu panować miały złe warunki atmosferyczne, m.in. padał intensywny deszcz, który mocno ograniczał widoczność. Dodatkowo niesprawna miała się okazać aparatura GPS. Podawanym przez urzędnikom wersjom zaprzecza jednak wielu pasażerów, którzy znajdowali się na statku.

Na pokładzie promu było aż 2151 pasażerów. Znajdowały się na nim również samochody. W wyniku kolizji 87 osób zostało rannych. Pasażerowie z najpoważniejszymi obrażeniami (3 osoby zostało ciężko ranne) trafili do najbliższych szpitali. Uderzenie było na tyle potężne, że znacząco naruszona została część dziobowa jednostki.

Maria Matilde to leciwy, zbudowany w 1971 r. prom, który pływa pod filipińską banderą dla firmy Montenegro Shipping Lines. Przeznaczony jest on do przewozu pasażerów oraz transportu ładunków.

Źródło: