Żegluga

Islandzka firma transportowa Samskip ogłosiła podpisanie umowy przejęcia armatora Nor Lines AS, które jest bardzo istotnym elementem ekspansji grupy w Norwegii. Nor Lines utrzymuje regularne połączenie między portami polskimi (głównie Świnoujściem), a duńskimi i przede wszystkim norweskimi. 

Samskip ugodnił warunki przejęcia działalności Nor Lines z właścicielem armatora Grupą DSD, które musi zostać jeszcze zaaprobowane przez norweski organ ds. regulacji konkurencji.  

Nor Lines, z siedzibą w Stavanger, oferuje szeroką paletę usług logistycznych, zarówno krajowych jak i międzynarodowych. Firma w ostatnim czasie generowała roczny obrót wynoszący 110 milionów euro.
Transakcja zakupu firmy przez Samskip obejmuje usługi terminalowe na terenie całego kraju, usługi magazynowania i przeładunku. Pięć z siedmiu statków typu ‘multipurpose’ zostanie wyczarterowanych do Samskip. 
Nor Lines zatrudnia także 170 pracowników ulokowanych w 14 miejscach w całej Norwegii.

Po przejęciu, działalność będzie dalej prowadzona pod marką Nor Lines. "Przejęcie Nor Lines stanowi dużą szansę dla firmy Samskip" - mówi Ásbjörn Gíslason, CEO Samskip Logistics. "To następny krok w rozwoju firmy i istotna dywersyfikacja działalności w zakresie transportu i logistyki w Norwegii, poszerzająca ofertę dla naszych klientów. W ostatnich latach wyniki finansowe Nor Lines nie były zadowalające, ale jesteśmy pewni, że łącząc mocne strony Samskip i lokalną ekspertyzę Nor Lines wypracujemy efekty synergii, podnosząc efektywność i dostarczając klientom lepsze usługi".

Obecność Samskip w Norwegii została znacząco umocniona w ciągu ostatnich lat poprzez wzrost organiczny firmy i szereg przejęć innych firm. Samskip obecnie przewozi około 90000 TEU rocznie pomiędzy Norwegią i Europą Północną, co ma zwiększyć się poprzez przejęcie Nor Lines. Chłodnia FrigoCare i terminal w Aalesund stanowią ważny węzeł zarówno w systemie kontenerowym firmy Samskip jak i systemie połączeń Nor Lines. Samskip jest również właścicielem 50% udziałów w Silver Sea AS z siedzibą w Bergen, która zarządza flotą 14 statków.

"Cieszymy się że zakończymy proces sprzedaży Nor Lines i tym samym powierzymy firmę grupie Samskip. Bycie częścią większej struktury jest istotnym elementem gwarantującym dalszy rozwój.  Uważamy, że Samskip będzie dobrym "domem" dla Nor Lines i korzystnym rozwiązaniem dla naszych pracowników i klientów" - mówi Ingvald Løyning, dyrektor DSD.

Samskip, jako firma certyfikowana zgodnie z normą ISO14001 i której zrównoważona polityka transportowa została uznana wieloma nagrodami branżowymi, jest niezwykle zadowolona z faktu że dodała ostatnio do swojej floty - wraz z przejęciem Nor Lines - statki LNG Kvitnos i Kvitbjørn. Statki zaprojektowane przez firmę Rolls-Royce Marine dostarczone w 2015 r. eliminują emisję NOx, minimalizują emisję SOx i powodują że w przeliczeniu tonę na kilometr generują o 70% mniej emisji CO2 w porównaniu do transportu drogowego. Jednostki tego typu są o 65% bardziej energooszczędne niż statki korzystające z paliwa konwencjonalnego. 

rel (Samskip)

0 Późno
Lepiej późno niż wcale. Informacje o tym przejęciu pojawiły się już wiele miesięcy temu. Teraz to tylko finalizacja wcześniej ogłoszone decyzji.
28 lipiec 2017 : 09:53 Jan. G. | Zgłoś
0 późno..
Janie G , warto odrobić lekcję zanim się coś napisze. Doczytaj
02 sierpień 2017 : 11:12 JAN. S. | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter