Żegluga

- Jeśli za przekopem Mierzej Wiślanej nie pójdzie szereg inwestycji dla Elbląga to będziemy mieli autostradę, ale bez dróg dojazdowych - mówi portalowi "Dziennik Elbląski" poseł PO, Jerzy Wcisła. Opozycja przestrzega przed ślepą realizacją projektu przekopu i przypomina, że na rzekę i tak nie wpłyną statki o większym zanurzeniu ponieważ dalej jej głębokość na to nie pozwoli.

Przekop przez Mierzeję Wiślaną jest podawany jako priorytet w planach obecnego rządu. Ma on zostać zakończony do 2021-2022 roku, a koszt budowy kanału szacuje się na około 650 mln zł. Korzyści jakie przyniesie są oczywiste. Najważniejsze to chyba uniezależnienie elbląskiego portu od Federacji Rosyjskiej. Jednak sam przekop to nie wszystko.

Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej przypominają o inwestycjach w elbląskim porcie i na Zalewie Wiślanym, które są konieczne aby kanał przyniósł oczekiwane efekty gospodarcze. Chodzi m.in. o przebudowę wejścia do portu w Elblągu czy pogłębienie toru wodnego. - Bez tych inwestycji statki, które przepłynął przez kanał, nie dopłyną do portu w Elblągu, bo dalej jest dwa metry głębokości - ostrzega senator PO Jerzy Wcisła.

W kontrakcie terytorialnym, podpisanym przez samorząd województwa i rząd w listopadzie 2014 roku wpisane zostały cztery inwestycje związane z portem. - Okazuje się, że w projekcie budżetu nie ma pieniędzy na te inwestycje - mówi poseł PO Jacek Protas. - Zgłosiliśmy swoje projekty poprawek w ustawie budżetowej, ale wszyscy posłowie PiS, także z naszego regionu, zagłosowali przeciwko nim - dodaje.

Kanał ma mieć 1,1 km długości i 5 metrów głębokości. Dotychczasowe analizy wykazują, że najkorzystniejsza lokalizacja przekopu jest w Nowym Świecie. Roczne utrzymanie kanału szacowane jest na 4-6 mln zł.  

Źródło

-3 no nie
Ekologowie przestrzegają podobno, że jak zaczną wybierać zgniły muł o grubości 3m robiąc pogłębienie pod tor wodny to poruszą warstwę mułu na dużej powierzchni i na dużym obszarze zaczną się uwalniać gazy aromatyczne. Smród jak z d.py będzie szedł od Elbląga do Krynicy Morskiej, a i Rus się poskarży.
02 marzec 2016 : 16:18 wiam ale | Zgłoś
+2 zamiast zmyślać warto poczytać
Obszerne opracowanie na w/w temat znajduje się m/in tutaj:[link usunięty] onsultacje/Strategia_ochrony_srodowiska_EOF.pdf
02 marzec 2016 : 16:49 orety | Zgłoś
0 PO-grobowcy...
szczekają na cokolwiek co robią pisiory a sami robili tylko defraudacje-8 lat tylko dla kolesi!
02 marzec 2016 : 17:54 ziman | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0598 4.1418
EUR 4.3318 4.4194
CHF 4.5524 4.6444
GBP 5.142 5.2458

Newsletter