Żegluga

Należący do Samsø Rederi prom Prinsesse Isabella otrzymał nagrodę dla duńskiego statku roku. Tegoroczny laureat plebiscytu został ogłoszony podczas trwającej w Kopenhadze imprezy Danish Maritime Fair.

Eksperci, którzy postanowili nagrodzić jednostkę tytułem duńskiego statku roku 2015, docenili jej innowacyjność oraz wysiłki, które zostały poczynione, by stała się jak najbardziej przyjazna środowisku.

- Isabella jest dobrym przykładem statku, który został zaprojektowany w szerszym kontekście - w tym wypadku również jako przejaw ekologicznych ambicji całej społeczności - powiedział Martin Uhlenfeldt, który argumentował wybór w imieniu jury.

Prom Prinsesse Isabella był do niedawna znany jako Samsø. Jego nazwa, ku niezadowoleniu wielu mieszkańców wyspy Samsø, została zmieniona w czerwcu br., gdy prom nazwano na cześć księżniczki Izabelli - córki następcy duńskiego tronu księcia Fryderyka i księżnej Marii. Księżniczka razem z mamą była obecna podczas ceremonii.

Statek został zbudowany w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding, należącej do Remontowa Holding. Zasilana paliwem LNG jednostka może zabrać na pokład 600 pasażerów oraz 160 pojazdów osobowych i 16 ciężarowych. Trafiła ona do Samsø Rederi na początku tego roku.

Czytaj też: Spore zmiany na nowym promie pływającym dla Samsø Rederi

Wśród nominowanych, oprócz nagrodzonej Prinsesse Isabella, znalazł się w tym roku m.in. Berlin (nowa jednostka, która wkrótce zasili flotę Scandlines).

W poprzedniej edycji tych nagród statkiem roku wybrany został nowoczesny i zasilany LNG prom Bergensfjord (nazwano go statkiem roku w Danii, choć należy do norweskiego operatora). Co ciekawe, należący do Fjord Line prom także został zbudowany w Gdańsku. Na co dzień jednostka ta obsługuje połączenia z duńskiego Hirtshals. Po zmianie regulaminu, od tego roku o nagrodę mogą się ubiegać jedynie statki, które należą do duńskich armatorów bądź są czarterowane przez duńskie przedsiębiorstwa żeglugowe.

PromySkat
Źródło: Danish Maritime Fair 2015

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3589 4.4469
EUR 4.6016 4.6946
CHF 4.4852 4.5758
GBP 5.4425 5.5525

Newsletter