Żegluga

Opracowanie koncepcji regulacji Odry granicznej i likwidacja miejsc limitujących głębokości tranzytowe. Takie będą główne cele współpracy polsko-niemieckiej w zakresie poprawy parametrów żeglownych na Odrze. Umowa pomiędzy rządami Polski i Niemiec w tej sprawie ma zostać podpisana 18 września.

– Prowadzone są jeszcze negocjacje związane z podpisaniem polsko-niemieckiej umowy o wspólnej poprawie sytuacji na drogach wodnych na pograniczu polsko-niemieckim. Rozmowy te dotyczą doprecyzowania szczegółowego zakresu i harmonogramu prac – informuje portal rynekinfrasruktury.pl Michał Milewski z Zespołu ds. Komunikacji i Promocji w Ministerstwie Ochrony Środowiska, które nadzoruje inwestycje na rzekach.

Celem umowy będzie uregulowanie spraw dotyczących przede wszystkim:
• Opracowania wspólnej koncepcji regulacji Odry granicznej;
• Likwidacji priorytetowych miejsc limitujących głębokości tranzytowe od strony niemieckiego i polskiego brzegu Odry,
• Skutecznej poprawy regulacji rzeki przez podejmowanie kolejnych przedsięwzięć według uzgodnionej koncepcji regulacji Odry granicznej, w celu osiągnięcia wymagań odpowiadających pracy lodołamaczy i skutecznej ochrony przeciwpowodziowej;
• Dostosowania toru wodnego na jeziorze Dąbie przez jego pogłębienie (bagrowanie) w celu odprowadzania kry lodowej z granicznego odcinka Odry;
• Stworzenia warunków dla żeglugi statków rzeczno-morskich na drogach wodnych w rejonie Szczecina, w celu umożliwienia żeglugi pomiędzy portem Schwedt a Morzem Bałtyckim. Wstępny harmonogram zakłada, że usunięcie miejsc limitujących głębokości tranzytowe w rejonach Reitwein, Słubic, Kostrzyna, Gozdowic-Rudnic oraz Rudnicy-Osinowa Dolnego rozpocznie się w tym roku i potrwa do 2018 r. Bagrowanie jeziora Dąbie ma być realizowane w latach 2014-17, a usunięcie pozostałych miejsc limitujących głębokości tranzytowe ma się odbywać w latach 2019-28. – Szczegółowy harmonogram, obejmujący zakres i kolejność realizacji poszczególnych prac, będzie znany po podpisaniu umowy. Wejdzie ona w życie po ratyfikacji – zauważa Michał Milewski z MOŚ.

Należy przypomnieć, że Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej (podległy resortowi środowiska) wstępne planuje przeprowadzenie na Odrze, w ramach unijnej perspektywy 2014-20, inwestycje o łącznej wartości ok. 2,3 mld zł.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0323 4.1137
EUR 4.2919 4.3787
CHF 4.4221 4.5115
GBP 5.0245 5.1261

Newsletter