Żegluga

W miejscowości Seaton na wybrzeżu East Devon (Wielka Brytania) odkryto przedwczoraj 40-stopowy kontener z 14 tonami papierosów (ok. 11 mln sztuk).

Najprawdopodobniej wypadł on za burtę statku towarowego należącego do Maersk Line podczas burzy w Zatoce Biskajskiej 14 lutego.

Policja otoczyła kordonem kontener, który pływał w płytkiej wodze przy wybrzeżu. Agencja Morska i Straży Przybrzeżnej (MCA) poinformowała, że papierosy zostały wydobyte i przewiezione do miejsca bezpiecznego przechowywania, po czym zostały zniszczone.

Czytaj także: Svendborg Maersk zgubił 520 kontenerów

Był to jeden z 517 kontenerów, które wypadły za burtę, a które nadano w Rotterdamie z przeznaczeniem odbioru w Sri Lance. Funkcjonariusze MCA potwierdzili, że wiedzieli o stracie, lecz nie wiedzieli, czy i gdzie kontenery zostaną wyrzucone na brzeg.

Większość z nich była pusta i prawdopodobnie zatonęła na wodach francuskich. Ale co najmniej dwaz nich obserwowano, jak płynęły z prądem w kierunku Wielkiej Brytanii.

Wcześniej, o zgubie i możliwości zderzenia ze swobodnie pływającymi kontenerami ostrzeżono statki. Obecnie MCA pomaga Maersk odzyskać pozostałe pływające kontenery.

 

 

1 1 1 1

Źródło: