Na tle bardzo słabych wyników i mało optymistycznych perspektyw niemieckich stoczni, zaskakująco dobrze i optymistycznie prezentuje się grupa stoczniowa Meyer Werft.
Na koniec roku 2011 grupa ta miała podpisane kontrakty na budowę ośmiu oceanicznych, luksusowych wycieczkowców, dziesięciu rzecznych wycieczkowców, gazowca i statku naukowo – badawczego. Dziewięć statków powstanie w macierzystej stoczni Meyera w Papenburgu, a pozostałe jedenaście – w stoczni Neptun w Rostoku – Warnemunde. W bieżącym roku w Papenburgu powstaną trzy oceaniczne wycieczkowce (Disney Fantasy, AIDAmar i Celebrity Reflection) oraz gazowiec LNG dla Anthony Veder. Natomiast stocznia Neptun będzie kontynuowała budowę rzecznych wycieczkowców.
W 2011 roku stocznie grupy Meyera przekazały armatorom dwa oceaniczne wycieczkowce (AIDAsol i 122,000gt Celebrity Silhouette), dwa rzeczne wycieczkowce i dokończyły budowę małego promu Schleswig-Holstein. Stanowi to znaczący udział w produkcji wszystkich niemieckich stoczni, które w minionym roku, według wstępnych szacunków, przekazały armatorom zaledwie 24 statki, zbudowane w 10 stoczniach (różnice w stosunku do innych szacunków wynikają zapewne w wliczania lub nie jednostek rzecznych i innych małych jednostek).
Jest to kolejny rok spadków, gdyż w 2010 niemieckie stocznie przekazały 31 statków, w 2009 – 44, a w 2008 aż 70 jednostek. Jednocześnie w 2011 roku niemieccy armatorzy odebrali aż 108 statków ze stoczni azjatyckich, głównie chińskich i koreańskich. Istnieją pewne szanse na poprawę wyników niemieckiego przemysłu stoczniowego w 2012 roku, głównie za sprawą rozwijającego się sektora morskiej energetyki wiatrowej.{jathumbnail off}
Żegluga
Meyer poprawia słabe wyniki niemieckich stoczni
02 stycznia 2012 |
Źródło:
