Żegluga
Należąca do koncernu General Dynamics stocznia NASSCO z San Diego otrzymała 744 mln $ na budowę dwóch jednostek pomocniczych nowej klasy określanej jako Mobile Landing Platform (MLP).

Wpłacona transza pozwoli na natychmiastowe rozpoczęcie budowy pierwszej jednostki, której dostawa ma nastąpić w roku 2013. Kontrakt obejmuje także budowę drugiej jednostki i opcję na budowę trzeciej.

Mobile Landing Platform to nowa klasa amerykańskich jednostek pomocniczych, koncepcyjnie zbliżonych do cywilnych ciężarowców wpływnych (flo-flo). Jednostki MLP określane jako „nabrzeże na morzu” (pier at sea) mają służyć głownie rozładowywaniu dużych jednostek transportowych (LMSR i T-AKE) na morzu i transferowi ładunku na barki desantowe i inne jednostki. Jednostki wejdą w skład trzech dywizjonów Maritime Prepositioning Force rozmieszczonych na całym świecie.

Bazujące na konstrukcji budowanych przez NASSCO zbiornikowcach klasy Alaska, nowe jednostki pomocnicze będą miały po 233 metry długości i 50 metrów szerokości, przy zanurzeniu 12 metrów dysponując nośnością 60 000 ton.

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter