Żegluga
Książki, dzienniki pokładowe, mapy, zdjęcia, listy oraz wszelkie dokumenty świadczące o związkach szczecinian z morzem gromadzić będzie Zachodniopomorskie Archiwum Morskie, które powstało przy Książnicy Pomorskiej.

Piotr Owczarski przekazuje Lucjanowi Bąbolewskiemu podręcznik "Astronomii żeglarskiej" Antoniego Ledóchowskiego z 1928 r.
Fot. Dariusz GORAJSKI \ AG


Uroczyste otwarcie archiwum odbyło się w sobotę. Na spotkanie do Książnicy Pomorskiej przybyli kapitanowie żeglugi wielkiej, marynarze, żeglarze i wszyscy, którzy kochają morze. Zachodniopomorskie Archiwum Morskie, które będzie gromadzić ślady działalności morskiej i żeglarskiej mieszkańców naszego regionu, powstało z inicjatywy Komitetu Społecznego "Żeglarski Szczecin". - Jestem przekonany, że kapitanowie i żeglarze mają wielkie zasoby dokumentów zdjęć i opisów, które po ich śmierci pójdą do kosza. Dopóki żyjemy, oddajmy je do archiwum - apelował do zebranych kpt. Wiktor Czapp, przewodniczący Klubu Kapitanów.

- Tutaj specjaliści odpowiednio się nimi zaopiekują - przekonywał dyrektor Książnicy Pomorskiej Lucjan Bąbolewski. - Wszystkie przekazane archiwalia zostaną skatalogowane, zakonserwowane, opracowane i oczywiście później udostępnione.

Do pomysłu nie trzeba było nikogo przekonywać. Ludzie morza przyszli na uroczystość ze swoimi darami. Pierwszą książkę pod tytułem "Astronomia żeglarska" autorstwa Antoniego Ledóchowskiego z 1928 r. do zbiorów archiwum przekazał Piotr Owczarski, przewodniczący komitetu "Żeglarski Szczecin". - To biały kruk. Używana była podczas pierwszego po 1945 r. kursu żeglarskiego w Szczecinie przez kapitana Kazimierza Haski.

Po chwili dyrektor Książnicy Pomorskiej w rękach miał kolejne książki i dokumenty. Znany żeglarz Wojciech Jacobson przekazał książkę Mariusza Zaruskiego "Wśród wichrów i fal" z 1935 r., a kpt. Wiktor Czapp katalog floty Polskiej Żeglugi Morskiej przygotowany z okazji 40-lecia przedsiębiorstwa. Olgierd Maciejewicz - syn legendarnego kpt. Konstantego Maciejewicza - oddał do archiwum książki i dokumenty po ojcu.

- Wszystkie dary zostaną odpowiednio opracowane i trafią do różnych pracowni. Część będzie w zbiorach specjalnych, inne w kartografii i magazynach, ale wszystkie zostaną opatrzone sygnaturą "Zachodniopomorskie Archiwum Morskie" - tłumaczyła Jadwiga Walawko, odpowiedzialna za opracowywanie darów dla Książnicy. - Mamy już trochę literatury marynistycznej, ale liczymy, że teraz nasze zbiory staną się bardzo bogate.

Podczas uroczystości otwarto także wystawę archiwaliów żeglarskich. Na pierwszym piętrze zaprezentowano m.in. dokumenty z rejsu dookoła świata, jaki na jachcie "Zew Morza" odbyli członkowie klubu Stal Stocznia, oraz statuetki, które otrzymał szczeciński podróżnik i żeglarz Ludomir Maczka.

Mikołaj Radomski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter