Żegluga

W piątek otwarto most obrotowy na kanale łuczańskim w Giżycku. Mimo, że most jest uszkodzony, trzeba było go otworzyć, by statki Żeglugi Mazurskiej mogły spłynąć do stoczni, w której będą zimowały.

Zabytkowy most obrotowy na kanale łuczańskim w Giżycku jest uszkodzony od kilku miesięcy, przez co nie jest otwierany dla statków i jachtów. Dodatkowo trwa remont kanału, w związku z czym pracują na nim maszyny umieszczone na barkach.

Ciągłe zamknięcie mostu sprawiło, że statki pasażerskie Żeglugi Mazurskiej - największego przedsiębiorstwa organizującego rejsy pasażerskie po mazurskich jeziorach - nie mogły spłynąć do stoczni, w której zimują.

W piątek w mediach społecznościowych Żegluga Mazurska zamieściła film, na którym pokazano piątkowe otwarcie mostu. "Większym od uszkodzonego mostu problemem okazały się prace modernizacyjne na kanale łuczańskim i przebudowa mostu kolejowego w tzw. wąskim gardle kanału" - napisano na profilu Żeglugi Mazurskiej. Dodano, że na razie "jedyny statek ŻM +przedarł się+ przez kanał łuczański do bazy stoczniowo-remontowej, to statek Tałty. Pozostałe statki będą próbowały przepłynąć kanał dzisiaj po godz. 16:00" - podano.

Przed dwoma tygodniami starosta giżycki Mirosław Drzażdżewski zapowiadał doraźny remont mostu i jego otwarcie właśnie po to, by statki mogły spłynąć z jezior na zimę do stoczni. Otwarcie mostu umożliwi też ocenę jego stanu technicznego - konkretnie uszkodzonych przyczółków. Eksperci mają ocenić, czy most w ograniczonym zakresie będzie można otwierać już w następnym sezonie, czy też konieczny jest duży, kompleksowy remont.

Starostwo w Giżycku dysponuje ekspertyzą, z której wynika, że wibracje maszyn prowadzących remont kanału spowodowały uszkodzenie przyczółków mostu.

Kanał łuczański, który łączy jeziora Niegocin i Kisajno był nieczynny dla żeglarzy przez cały miniony sezon.

Na przywróceniu użytkowania mostu zależy burmistrzowi Giżycka Wojciechowi Iwaszkiewiczowi - miasto w czwartek podpisało umowę na remont obwodnicy miasta, na której znajduje się drugi most nad kanałem łuczańskim - innych mostów nie ma.

Zabytkowy most obrotowy w Giżycku to jedna z wizytówek miasta. Ma on ponad 100 lat, jest długi na 20 metrów i szeroki na 8 metrów. Waży 100 ton i ręcznie obsługuje go jedna osoba - całe przęsło mostowe obraca się w bok o 90 stopni i ustawia się równolegle do nabrzeża. Otwarcie mostu wstrzymuje ruch kołowy i umożliwia przepływanie jednostek wodnych po kanale.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9567 4.0367
EUR 4.2903 4.3769
CHF 4.5349 4.6265
GBP 5.0003 5.1013

Newsletter