Żegluga

Wizyta 253-metrowego AIDAmar w piątek, 27 października stanowiła symboliczne zamknięcie letniego sezonu zawinięć wycieczkowców do Gdyni. Oto przegląd tegorocznych sukcesów i obiecujących perspektyw na kolejne sezony.

Tegoroczny sezon był wyjątkowo udany. Port Gdynia gościł imponującą liczbę turystów – 90 000 oraz 30 000 członków załogi statków w ciągu kilku miesięcy. Statki były zapełnione na poziomie aż 90 proc., a średnia liczba pasażerów na jednym statku wynosiła około 2500 osób. To imponujące osiągnięcia, które dowodzą rosnącej popularności Gdyni jako destynacji dla wycieczkowców.

Adam Hoppe, zastępca kierownika Działu Handlowego w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia, podkreśla, że rynek wycieczek odzyskuje swoją siłę po okresie zatrzymania rejsów z powodu pandemii i zawirowań geopolitycznych. Obłożenie statków osiągnęło imponujące 90 proc., co oznaczało rekordową liczbę turystów, przewyższającą nawet okres przed pandemią.

Choć liczba wizyt wycieczkowców w Porcie Gdynia w tym roku wyniosła 36, co jest niższą liczbą niż w poprzednim roku z powodu wycofania rosyjskich tras z rozkładu wycieczek, to należy zauważyć, że port odwiedziło znacznie więcej pasażerów. Odbicie rynku wycieczkowego wpłynęło na lepsze wypełnienie statków. W zeszłym roku wahało się od 40 do 90 proc., a średnio na jednym statku było tylko 1400 osób.

Wizyty wycieczkowców w Porcie Gdynia przynoszą korzyści nie tylko portowi, ale również mieszkańcom miasta. Pasażerowie statków schodzą na ląd, odwiedzają lokalne atrakcje, restauracje i sklepy, co wspiera miejscową gospodarkę. Ponadto, wizyty tych okazałych jednostek są celebrowane zarówno przez mieszkańców, jak i załogi statków.

Nadchodzący sezon wycieczkowców zapowiada się równie obiecująco. Obecnie zgłoszono więcej zawinięć niż w poprzednim roku, przewidując jeszcze większą liczbę wizyt. Jednak, jak pokazują ostatnie lata, branża wycieczek jest dynamiczna, a sytuacja może ulec zmianie. Port Gdynia czeka na kolejne emocjonujące sezonowe wyzwania.

Jednostka AIDAmar, gość w porcie nie pierwszy raz, przyciąga uwagę swoimi imponującymi rozmiarami i luksusowymi udogodnieniami. Zbudowany w 2012 roku w niemieckiej stoczni Meyer Werft, AIDAmar oferuje łącznie 1097 kabin, z większością z balkonami. Na pokładzie znajdują się liczne restauracje, bary, kino 4D, butiki, kasyno, baseny, SPA, biblioteka i wiele innych atrakcji. AIDAmar posiada nawet własny browar. Ponadto, w obsługę pasażerów zaangażowane są humanoidalne roboty, które dbają o komfort gości na pokładzie.

Sezon 2023 okazał się niesamowicie udany, a prognozy na przyszłość wydają się jeszcze bardziej obiecujące.

rel (Port Gdynia SA)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9567 4.0367
EUR 4.2903 4.3769
CHF 4.5349 4.6265
GBP 5.0003 5.1013

Newsletter