Żegluga

Luksusowy ekspedycyjny statek wycieczkowy Ocean Explorer z 206 osobami na pokładzie utknął na mieliźnie u wschodniego wybrzeża Grenlandii; znajdujący się najbliżej okręt przybędzie na ratunek pasażerom nie wcześniej niż w piątek - podaje w środę dziennik "The Independent".

Brian Jensen z duńskiego Wspólnego Dowództwa Arktycznego (Arktisk Kommando) zapewnił, że nikomu na pokładzie nie zagraża niebezpieczeństwo i nie zgłoszono żadnych szkód, ale dodał w oświadczeniu, że incydent jest traktowany "bardzo poważnie".

Również australijski operator statków wycieczkowych i organizator rejsu Aurora Expeditions przekazał, że pasażerowie i załoga są bezpieczni. Australijski portal news.com.au poinformował, że 90 pasażerów to Australijczycy.

"Nasze jednostki są daleko, a pogoda może być bardzo niesprzyjająca" - oznajmił Jensen.

Najbliższy duński okręt znajduje się ok. 1200 mil morskich (2200 km) od unieruchomionej jednostki. Obecnie zmierza w jej stronę - przekazała agencja Associated Press.

Statek Ocean Explorer osiadł na mieliźnie w poniedziałek w zatoce Alpefjord w Parku Narodowym Grenlandii. To największy i najbardziej wysunięty na północ park na świecie, słynący z gór lodowych. Można tam zaobserwować woły piżmowe wędrujące po wschodnim wybrzeżu Grenlandii.

Ocean Explorer należy do SunStone Ships z USA i pływa pod banderą Bahamów w zarządzie komercyjnym operatora Aurora Expeditions.

Statek został zbudowany w Chinach według projektu dostarczonego przez Ulstein Group. Jego zewnętrzną cechą charakterystyczną jest kształt części dziobowej zaprojektowany według koncepcji X-Bow opracowanej przez Ulstein. Rozwiązanie takie poprawia dzielność morską i osiągi statku.

We wtorek Wspólne Dowództwo Arktyki informowało, że pomimo przypływu, który mógł uwolnić statek z mielizny, Ocean Explorer nadal nie ruszył z miejsca. 

Główną misją Połączonego Dowództwa Arktycznego jest obrona duńskiej suwerenności poprzez monitorowanie obszarów wokół Wysp Owczych i Grenlandii, dwóch terytoriów, które cieszą się pewną niezależnością, jednak pozostają częścią Królestwa Danii. Każda z trzech części Królestwa - Dania, Wyspy Owcze i Grenlandia - posiada osobną administrację i rządy.

Olbrzymie statki turystyczne często odwiedzają grenlandzkie zatoki, jednak budzi to kontrowersje ze względu na stwarzane przez nie zagrożenie dla środowiska naturalnego kraju.

Ocean Explorer (nr IMO 9883194; rok budowy 2021; GT 8228; nośność 1622 t; miejsc pasażerskich 161 w 78 kabinach, załoga 99 osób) nie jest statkiem dużym. Należy do kategorii wycieczkowców ekspedycyjnych. Za jednostki duże w swoim rodzaju można uznawać wycieczkowce powyżej 50÷70 tys. jednostek tonażu pojemnościowego brutto (GT - gross tonnage). Ocean Explorer ma zaledwie nieco ponad 8200 jednostek. W światowej flocie w eksploatacji jest ponad 100 wycieczkowców o pojemności brutto 100 000 lub więcej (aż do 235 600 jednostek tonażu pojemnościowego brutto).

PAP; PBS (PortalMorski.pl)

Fot.: Forsvaret; Arktisk Kommando 

Ocean Explorer - wybrane rzuty z planu ogólnego
Ocean Explorer na mieliźnie u brzegów Grenlandii
Ocean Explorer na mieliźnie u brzegów Grenlandii
Ocean Explorer na mieliźnie u brzegów Grenlandii
Ocean Explorer - wybrane rzuty z planu ogólnegoOcean Explorer na mieliźnie u brzegów GrenlandiiOcean Explorer na mieliźnie u brzegów GrenlandiiOcean Explorer na mieliźnie u brzegów Grenlandii

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2996 4.3864
EUR 4.5752 4.6676
CHF 4.7453 4.8411
GBP 5.2718 5.3784

Newsletter