Żegluga

Pomost cumowniczy, toaleta, prysznice i sezonowy bosmanat. Tak wygląda nowa przystań na Tudze w Nowym Dworze Gdańskim, która powstała przy budynku starostwa powiatowego. To kolejna przystań na szlaku Pętli Żuławskiej.

Przekazanie wodniakom nowej infrastruktury odbyło się w piątek 16 czerwca. W uroczystości uczestniczył m.in. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Ryszard Świlski, senator RP oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Nowym Dworze Gdańskim.

Tugą do Nowego Dworu Gdańskiego

Do tej pory dopłynięcie do Nowego Dworu Gdańskiego było niemożliwe. Rzekę blokowały mosty, a jachty nie miały gdzie cumować. Teraz to się zmieniło. Konieczne do tego były cztery inwestycje. Trzy już zostały zakończone. To przebudowa mostów w Tujsku i Żelichowie oraz budowa przystani żeglarskiej w Nowym Dworze Gdańskim. Do końca tego roku planowane jest zakończenie przebudowy mostu obrotowego w Rybinie. To umożliwi żeglarzom bezkolizyjny dostęp rzeką Tugą do Nowego Dworu Gdańskiego.

Pętlę Żuławską znają chyba wszyscy wodniacy. Od tego roku na jej mapie pojawił się nowy szlak. To rzeka Tuga – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Cieszę się, że dzięki tym inwestycjom, rzeka po ponad 40 latach znów jest otwarta dla żeglugi. Serdecznie zapraszam do odkrywania z wody zabytków i krajobrazów tej części Żuław Wiślanych – dodaje.

Otwarty wraz z nowym sezonem żeglarskim szlak to łącznie ponad 10 km drogi wodnej.

Fot. Pomorskie.eu

Cumujemy przy starostwie

Nowa przystań na Tudze znajduje się w samym centrum Nowego Dworu Gdańskiego, tuż obok budynku starostwa powiatowego.
Jest to obiekt w stylu „weneckim”. Składa się z 36 metrowego pomostu cumowniczego wraz z przyłączami wodno-elektrycznymi. W zmodernizowanych pomieszczeniach starostwa znajduje się sezonowy bosmanat żeglarski oraz toaleta, prysznice i suszarnia. Prace budowlane objęły również najbliższą okolicę przystani. Postawione zostały tam wiaty wypoczynkowe wraz z ławami i stołami. Te wszystkie inwestycje kosztowały ok. 12,5 mln zł. W 85 proc. finansowane były ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Źródło: Pomorskie.eu

Fot. Pomorskie.eu

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9567 4.0367
EUR 4.2903 4.3769
CHF 4.5349 4.6265
GBP 5.0003 5.1013

Newsletter