Żegluga

Budowa pierwszego na świecie tunelu dla statków w Stad w Norwegii została zawieszona z powodu braku funduszy. Rząd norweski zdecydował o zawieszeniu projektu po zaktualizowanej analizie kosztów, która wykazała, że inwestycja będzie kosztować 5,652 miliarda koron zamiast pierwotnie szacowanych 3,45 miliarda koron przy ramach finansowych wzrastających z 4 mld do 7,1 mld koron.

Rząd poprosił Kystverket o zweryfikowanie, czy projekt można zrealizować po niższych kosztach na podstawie planów budżetowych państwa na 2024 rok. Władze jednak stwierdziły, że projekt tunelu zostanie zawieszony, a nie anulowany, a Kystverket będzie kontynuować swoje prace przygotowawcze do budowy.

W lutym Kystverket ogłosił, że przetarg na budowę tunelu dla statków zostanie rozpoczęty latem. Projekt został zatwierdzony w 2021 roku z szacowanym kosztem 4 miliardów koron.

Tunel ma być zbudowany u nasady półwyspu Stad, w rejonie niebezpiecznym dla żeglugi morskiej, znanym z trudnych warunków atmosferycznych na zachodnim wybrzeżu Norwegii. Ma to być pierwszy na świecie pełnowymiarowy tunel dla statków o długości 1,7 kilometra i ma być używany zarówno przez nieduże statki towarowe, jak i mniejsze pełnomorskie statki wycieczkowe. Trasa tunelu pod górą Tarvaldsegga miała również skrócić czas podróży między Bergen a Ålesund.

Budowa miała pierwotnie rozpocząć się na początku 2024 roku, ale teraz cały projekt stoi pod znakiem zapytania. Politycy już jesienią ostrzegali o prawdopodobnym braku wystarczających środków finansowych.

Terje Skjeppestad, kierownik projektu tunelu dla statków w Kystverket, podkreśla jednak, że chociaż informacje o problemach finansowych opublikowane w norweskich mediach stworzyły wrażenie, że pomysł stworzenia trasy dla statków w Stad został porzucony, to prace nad projektem nie zostały całkowicie zatrzymane.

"Celem jest nadal ukończenie prac fundamentowych i dokumentacji tak, abyśmy byli gotowi ogłosić przetarg na głównego wykonawcę, który będzie mógł zbudować tunel dla statków po tym jak Storting (parlament) podejmie decyzję w sprawie zaktualizowanego kosztorysu jesienią 2023 roku" - mówi Skjeppestad.

z mediów (MojaNorwegia.pl, NTB, Dagsavisen)

Rys.: Kystverket

0 Niescislosci w artykule
Bardzo prosze nie wprowadzac ludzi w blad.
Na pewno nie jest to pierwszy tunel na swiecie.
Zhaishan Tunnel na tajwanskiej wyspie Kinmen juz istanieje i powstal przeszlo 50 lat temu.
27 maj 2023 : 03:50 Jakub Zmudzinski | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.1237 4.2071
EUR 4.4277 4.5171
CHF 4.5592 4.6514
GBP 5.1538 5.258

Newsletter