Żegluga

W poprzednim wydaniu "Polski na Morzu" przedstawiliśmy zestawienia największych statków w kilku głównych grupach (rodzajach według przeznaczenia) we flocie polskich armatorów. W drugiej części kontynuujemy przegląd największych statków polskich armatorów w kilku kolejnych rodzajach (typach).

Na początek zajmiemy się promami polskich armatorów. Jak można się przekonać studiując załączoną tabelę - pod względem tonażu pojemnościowego brutto największym polskim promem jest Mazowia z Polskiej Żeglugi Bałtyckiej (29 940 jednostek tonażu pojemnościowego brutto), a za nią uplasowały się PŻM-owska Polonia z Unity Line (GT 29 875) i Nova Star z PŻB / Polferries (pojemność brutto 27 744).

Spośród promów w załączonym zastawieniu, największy pod względem nośności jest Epsilon - nowy prom przedsiębiorstwa Euroafrica, który - niewykluczone - będzie pływał w barwach Unity Line między Szwecją a Polską, możliwe, że od tego roku. Jednak nie liczymy go w naszym rankingu, gdyż należy do przedsiębiorstwa żeglugowego, które dobrych kilka lat temu „wyemigrowało” na Cypr. Ma korzenie (kapitałowe) w Polsce, jego flota jest nadal zarządzana z Polski, ale nie jest to już firma polska. W tabeli również inne promy Euroafriki z Cypru zajmują wysokie pozycje, według nośności.

W takim razie największym polskim promem, pod względem nośności, uznać należy statek Cracovia z Polskiej Żeglugi Bałtyckiej / Polferries (8058 t), na drugim miejscu plasuje się Polonia z PŻM, pływająca w barwach operatora Unity Line (7254 t), a dalej - Gryf (6934 t nośności).

Z kolei pod względem bardzo ważnego dla promów parametru - długości pasa ładunkowego ro-ro (linii ładunkowej) - pierwsze miejsce na podium zajmuje Nova Star Polskiej Żeglugi Bałtyckiej (2790 m), a miejsca drugie i trzecie należą do pływającej w barwach Polferries (PŻB) Mazovii (2620 m) i należącej do Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM), pływającej w barwach Unity Line (operatora należącego do PŻM) Polonii (2200 m).

(...)

Piotr B. Stareńczak

Cały artykuł można przeczytać w 50. numerze miesięcznika POLSKA NA MORZU dostępnym w punktach Empik i Salonikach Prasowych, w centrach handlowych i na dworcach. Wejdź na www.polskanamorzu.pl i zamów prenumeratę.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2782 4.3646
EUR 4.6405 4.7343
CHF 4.6478 4.7416
GBP 5.2736 5.3802

Newsletter