Żegluga

Prom Wawel, w którym w trakcie wpływania do gdańskiego portu doszło do uszkodzenia kadłuba, w sobotę wypłynie na swoją stałą trasę do szwedzkiego portu Nynäshamn - dowiedziała się PAP. Do tego czasu jednostka ma zostać naprawiona.

Odejścia promu Wawel zostały anulowane do piątku włącznie - poinformował PAP rzecznik prasowy PŻB S.A. – Polferries Michał Arciszewski.

Podkreślił, że wypłynięcie statku jest planowane na sobotę na godz. 18.

Prom wypłynie na swoją stałą trasę Gdańsk - Nynäshamn

Jednostka do soboty ma zostać naprawiona przy nabrzeżu, przy którym cumuje.

Nie ma konieczności, by prom wchodził do stoczni - ocenił rzecznik.

Jednocześnie Arciszewski zapewnił, że kapitan promu złożył raport ze zdarzenia.

Jest on w trakcie analizy - zaznaczył.

Do uszkodzenia poszycia kadłuba promu Wawel doszło w ubiegłą sobotę. Jednostka, w trakcie wejścia do portu w Gdańsku i przy wykonywaniu manewru na tzw. obrotnicy, prawdopodobnie została zepchnięta przez silnie wiejący wiatr.

Nie było ryzyka nabierania przez statek wody, ponieważ uszkodzenie powstało kilka metrów ponad jej linią.

Na pokładzie było ok. 150 pasażerów. Wszyscy bezpiecznie opuścili statek. Zabezpieczono także ładunek przewożony na pokładzie promu.

O zdarzeniu została powiadomiona Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich. Sekretarz PKBWM Marek Szymankiewicz w rozmowie z PAP podkreślił, że w przyszłym tygodniu zbierze się zespół, który zdecyduje, czy incydent z udziałem promu "Wawel" będzie badany przez Komisję.

Komisja zbiera się raz w miesiącu i podejmuje uchwałę o tym, czy będzie kontynuowała badanie tego zdarzenia, czy też odstępuje ze względu na małą wagę - stwierdził.

Prom Wawel został zbudowany w 1980 roku w szwedzkiej stoczni w Malmö. W roku 1989 jednostka została przebudowana w stoczni w Bremerhaven, z kolei w 2004 roku zostały przeprowadzone na niej prace dostosowawcze do potrzeb Polferries. Wawel może przewieźć jednorazowo 1000 pasażerów.

Poza promem Wawel, trasę Gdańsk - Nynäshamn obsługuje prom Baltivia.

autor: Piotr Mirowicz

Fot.: Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2902 4.3768
EUR 4.6705 4.7649
CHF 4.6675 4.7617
GBP 5.3071 5.4143

Newsletter