Żegluga

W najbliższych miesiącach do Niemiec trafiać będą gaz i ropa ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Pierwsze dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) dotrą do Hamburga przed końcem br. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, odwiedzający w ten weekend kraje Zatoki Perskiej, zapowiada, że kraj chce mieć wiele źródeł dostaw energii - informuje w niedzielę portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

Nie wiadomo, dlaczego w komunikacie PAP mowa jest (ponoć za wskazanym źródłem niemieckim) o dostawach LNG akurat do Hamburga - dotychczas nie zapowiadano, że do końca tego roku jakiś terminal LNG zostanie uruchomiony w tym porcie. Hamburg posiada natomiast stanowiska do rozładunku zbiornikowców naftowych [red.]

"Kanclerz Scholz przywiózł z dwudniowej podróży do Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kataru umowę, która pomoże zimą ogrzać domy w Niemczech" - pisze RND.

Jeszcze w tym roku do portu w Hamburgu trafić ma 137 tys. metrów sześciennych LNG z ZEA. "W planach są kolejne, wieloletnie dostawy. (Niemiecki koncern energetyczny) RWE podpisał umowę z należącą do Emiratów spółką ADNOC” - informuje RND. Z tą samą firmą we wrześniu zawarła kontrakt niemiecka firma energetyczna Hoyer, kupując 33 tys. ton oleju napędowego (to jeden zbiornikowców nie największej klasy wielkościowej - red.). Planowane są kolejne miesięczne dostawy, wynoszące do 250 tys. ton.

We wszystkich trzech krajach, które odwiedził w weekend kanclerz Scholz, rozmawiano ponadto o przejściu z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii. "Zależy mi na poprawie obecnej sytuacji z dostawami, ale też na rozszerzeniu naszych opcji" - podkreślił Scholz podczas wizyty w Abu Zabi. Po raz kolejny od czasu rosyjskiej napaści na Ukrainę niemiecki kanclerz przyznał też, że "Niemcy w przeszłości nadmiernie ograniczyły liczbę dostawców" źródeł energii.

Oprócz umów dotyczących paliw kopalnych podpisano również umowy o współpracy w zakresie energii odnawialnej - dodaje RND.  

Rys.: German LNG Terminal 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.444 4.5338
EUR 4.6347 4.7283
CHF 4.7065 4.8015
GBP 5.3549 5.4631

Newsletter