Żegluga

W sobotę, 17 września 2022 r. uroczyście otwarto kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Pierwszą jednostką, która przepłynęła przez śluzę w Porcie Nowy Świat, był statek wielozadaniowy Zodiak II.

W ten sposób, symbolicznie zakończono pierwszy etap budowy nowej drogi wodnej, którą w przyszłości mają przepływać statki z Zatoki Gdańskiej do Portu Morskiego w Elblągu.

Główne uroczystości, z udziałem polityków, najwyższych władz państwowych i zaproszonych gości, odbywały się w zadaszonej strefie przy śluzie kanału, w sąsiedztwie grodzi północnej, na tle Zodiaka II.

Niestety, z wyjątkiem Telewizji Polskiej, pozostałych mediów nie dopuszczono do tego miejsca, dlatego nie mogliśmy zrealizować relacji filmowej z tego wydarzenia, według pierwotnego zamysłu.

Prezentujemy je zatem z innej perspektywy – z pokładu Zodiaka II. To nowoczesna, wielozadaniowa jednostka, zbudowana w stoczni Remontowa Shipbuilding SA i przekazana Urzędowi Morskiemu w Gdyni w 2020 roku. Jednym z jej głównych zadań jest właśnie zapewnienie bezpiecznej żeglugi, m.in. na torach podejściowych do polskich portów. Przepłynięcie przez nią - jako pierwszej - śluzy nowo otwartego kanału, z pewnością zostanie na trwałe zapisane w jej historii.

W naszej relacji przypominamy jak rejon przekopu prezentował się w roku 2020 w porównaniu do stanu obecnego. A jak wyglądało otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną 17 września, widziane z pokładu Zodiaka II? Ilustruje to film poniżej.

O godz. 5:30 – statek wypłynął z Bazy Oznakowania Nawigacyjnego w Gdańsku. Dwie godziny później minął główki wejściowe do Portu Nowy Świat i wpłynął do śluzy kanału. Po sprawdzeniu przez funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, Zodiak II opuścił śluzę, płynąc w stronę Zalewu Wiślanego, gdzie oczekiwały już - patrolowiec Morskiego Oddziału Straży Granicznej Kaper II (SG-312) oraz jednostka Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) Orkan.

Następnie Zodiak II obrócił się o 180 st., ponownie wpłynął do śluzy i zacumował lewą burtą. Wielu uczestników wydarzenia skorzystało z tej okazji, aby zrobić sobie na tle statku pamiątkowe zdjęcie. W tym miejscu Zodiak II był świadkiem uroczystości i przemówień polityków.

Po zakończeniu części oficjalnej, po godz. 14:00, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, złożył meldunek o gotowości otwarcia śluzy, a wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk ogłosił oficjalne otwarcie drogi wodnej, łączącej Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim. Nastąpiło otwarcie obrotowego mostu drogowego (północnego – w stronę Zatoki Gdańskiej), a dyrektor Urzędu Morskiego wydał komendę rozpoczęcia procedury śluzowania, która przebiegała w strugach ulewnego deszczu.

O godz. 14:45 Zodiak II przepłynął przez otwarte wrota śluzy jako pierwszy, przy dźwiękach Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej (jego drogę zabezpieczały przed nim dwie szybkie łodzie półsztywne typu RIB z marynarzami Formozy). Za nim śluzę opuściły jednostki - Kaper-2 oraz Orkan.

Po opuszczeniu śluzy Zodiak II minął po prawej stronie zacumowany okręt rakietowy ORP Piorun (422). O godzinie 17:00 flagowa jednostka Urzędu Morskiego w Gdyni powróciła do miejsca stacjonowania w Bazie Oznakowania Nawigacyjnego w Gdańsku.

GLZaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2007 4.2855
EUR 4.4913 4.5821
CHF 4.6117 4.7049
GBP 5.2073 5.3125

Newsletter