Żegluga

Statek Riva Wind należący do greckiego armatora Seamax Marine Inc, czarterowany przez Harvest Commodities wypłynął z Portu Odessa na Ukrainie, transportując 50 tys. ton zboża, a drugi statek, Arizona, armatora Chancery Holdings Ltd z Wyspy Man i operatora Ocean Agencies Ltd z Wielkiej Brytanii (spółki zależnej ukraińskiego armatora Black Sea Shipping Co.) opuścił ukraiński Port Chornomorsk z kolejnymi 55 tys. ton zboża na pokładzie. Zboże należy do PT Comexindo International - wspólnego przedsięwzięcia ustanowionego pomiędzy Harvest Commodities SA a indonezyjską Grupą Arsari.

Są to jedne z pierwszych statków, jakie wypłynęły z komercyjnym ładunkiem z portu Odessa od czasu wybuchu konfliktu, tj. po 24 lutego 2022 r. Ich bezpieczne przejście było możliwe dzięki niestrudzonym wysiłkom i porozumieniu między rządami Stanów Zjednoczonych, Rosji, Ukrainy, Turcji i Indonezji, a także ONZ.

Chciałbym pogratulować przywódcom Stanów Zjednoczonych, Rosji, Ukrainy, Indonezji i Turcji podjęcia współpracy i wypracowania wspólnej płaszczyzny porozumienia, która pozwoli złagodzić globalny niedobór żywności - powiedział Gaurav Srivastava, prezes Harvest Commodities SA. - Mam nadzieję, że będzie to pierwszy krok w kierunku deeskalacji konfliktu. Pragnę też gorąco podziękować kapitanom i załogom obu statków, którzy od lutego 2022 r. cierpliwie czekali na pokładach swoich statków na Ukrainie. Wyprowadzenie statków z mocno zaminowanego portu w Odessie to akt wielkiej odwagi i umiejętności.

Statki aktualnie kierują się do Turcji.

Również dwa kolejne statki odbierają zboże należące do Harvest Commodities z Noworosyjska w Rosji - Shark 25 tys. ton zboża i Bronco 10 tys. ton zboża.

Biorąc pod uwagę fakt, że Indonezja jest przywódcą G20, prezes Arsari Hashim Djojohadikusumo i ja dzielimy wspólną wizję wspierania inicjatywy programu żywnościowego zarówno Rosji, jak i Ukrainy. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy wykonywać tę pracę razem - powiedział Srivastava.

Jest to pierwszy z wielu transportów związanych z zakupem zboża przez PT Comexindo International od rosyjskich i ukraińskich rolników w celu jego późniejszej odsprzedaży międzynarodowym nabywcom.

Harvest Commodities SA jest międzynarodowym nabywcą i dystrybutorem produktów rolnych, ukierunkowanym na dopasowywanie podaży do popytu, zarządzanie łańcuchem dostaw i tworzenie wartości poprzez spersonalizowane usługi z zakresu logistyki, finansów i ograniczania ryzyka. Firma prowadzi działalność w Los Angeles (USA), Moskwie (Rosja), Kijowie (Ukraina), Genewie (Szwajcaria) i na Dżakarcie (Indonezja).

PT Comexindo International, firma znana wcześniej pod nazwą PT Prima Comexindo, należy do Grupy Arsari i prowadzi działalność w handlu międzynarodowym od 1986 r., szczególnie w następujących krajach i regionach: Rosja, Ukraina, Kazachstan, Azerbejdżan, Uzbekistan, kraje byłej Jugosławii, Afryka i Azja Południowo-Wschodnia.

rel (Harvest Commodities SA)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.9354 5.0352
EUR 4.8081 4.9053
CHF 5.0276 5.1292
GBP 5.4201 5.5295

Newsletter