Żegluga

We wtorek do południa zamknięte będą dla żeglugi trzy pochylnie na Kanale Elbląskim: w Kątach, Oleśnicy i Jeleniach - podały w komunikacie nawigacyjnym Wody Polskie. Kilkugodzinna przerwa wynika z naprawy konserwatorskiej na jednym z tych obiektów.

Pochylnie w Kątach, Oleśnicy i Jeleniach będą zamknięte w najbliższy wtorek, w godz. 7-12, w związku z koniecznością naprawy konserwatorskiej na pochylni Kąty. Po wykonaniu tych prac, pochylnie zostaną ponownie uruchomione dla żeglugi - zapowiedział Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Na czas prowadzonych robót zmianę planów zapowiedziała Żegluga Ostródzko-Elbląska, która jest największym operatorem statków pasażerskich na kanale. We wtorek przed południem turyści będą mogli skorzystać z dwóch godzinnych rejsów, które rozpoczną się i zakończą w Buczyńcu. Potem statki wrócą do standardowych tras.

Zbudowany w 1862 roku Kanał Elbląski należy do najpopularniejszych wśród turystów dróg wodnych w regionie. Jest unikatowym zabytkiem hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowi pięciu pochylni z tzw. suchym grzbietem. Statki i inne jednostki pływające, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne.

Kanał przeszedł gruntową rewitalizację, która zakończyła się w maju 2015 r. Został uznany za Pomnik Historii, a miejscowe samorządy starają się o wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

autor: Marcin Boguszewski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.9354 5.0352
EUR 4.8081 4.9053
CHF 5.0276 5.1292
GBP 5.4201 5.5295

Newsletter