Żegluga

ABS podpisał ze SpaceX umowę w sprawie prowadzenia wspólnego projektu rozwojowego (joint development project - JDP), którego celem jest przegląd funkcji zdalnego sterowania autonomicznych bezzałogowych statków do odzyskiwania rakiet (pływających lądowisk), używanych na morzu.

Statki bezzałogowe do odzyskiwania rakiet SpaceX są modyfikowane do pełnienia swojej funkcji przez powiększenie pokładu w celu zwiększenia rozmiaru platformy lądowania, wyposażenie w cztery pędniki azymutalne do napędu i utrzymywania pozycji oraz w osłony przeciwwybuchowe do ochrony urządzeń elektrycznych i silnikowych na pokładzie przed wpływem działania silników rakietowych.

Podczas przyjmowania lądującej rakiety autonomiczne statki-lądowiska są całkowicie pozbawione załogi, przy czym na pokładzie znajduje się robot mocujący rakietę (rocket booster) do pokładu statku bezzałogowego przed jego powrotem do portu.

W ramach wspólnego przedsięwzięcia ABS i SpaceX dokonany zostanie przegląd projektu jednego z trzech bezzałogowych statków do odzyskiwania rakiet firmy SpaceX pod kątem zgodności z ABS Guide for Autonomous and Remote-Control Functions (przewodnikiem ABS dla funkcji autonomicznych i zdalnego sterowania). Ze względu na unikalne i wymagające wymagania operacyjne, ABS zastosuje podejście oparte na ryzyku do oceny funkcji autonomicznych.

"Dzięki naszej pracy nad technologiami autonomicznymi i zdalnego sterowania w projektach realizowanych z wiodącymi partnerami na całym świecie, ABS jest liderem we wspieraniu ich praktycznego zastosowania na morzu. To sprawia, że jesteśmy idealnie przygotowani do współpracy ze SpaceX nad tym wyjątkowym i ekscytującym projektem. Jesteśmy dumni, że nasze możliwości w tej dziedzinie zostały docenione przez prawdziwego pioniera, jakim jest SpaceX" - powiedział Patrick Ryan, starszy wiceprezes ABS ds. globalnej inżynierii i technologii.

ABS - jak sam mówi o sobie w oficjalnym komunikacie - jest światowym liderem we wspieraniu rozwoju autonomicznych i zdalnie sterowanych funkcji na morzu. Dla przykładu zdalnie sterowany holownik portowy opracowany przez Keppel Offshore & Marine był pierwszym na świecie, który otrzymał notację ABS REMOTE-CON w październiku 2021 r.

Zainteresowani mogą zapoznać się z Przewodnikiem ABS dla funkcji autonomicznych i zdalnego sterowania dostępnym - tutaj.

rel (ABS; SpaceX)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter