Żegluga

Fiński statek z 18 tysiącami ton ukraińskiej kukurydzy w ładowniach dotarł do portu La Coruña w Hiszpanii w poniedziałek rano - donosi CNN.

Masowiec Alppila z kukurydzą z Ukrainy przetarł "nowy szlak" do Hiszpanii przez Bałtyk. Kukurydzę wysłano w ten sposób, by ominąć rosyjską blokadę portów Morza Czarnego i Azowskiego.

CNN zacytowało biuro prasowe portu, które poinformowało, że kukurydza zostanie wyładowana z masowce Alppila do wtorku.

Ukraina otworzyła dwa szlaki - przez Polskę i Rumunię, by - w ramach starań ominięcia rosyjskiej blokady czarnomorskich portów - eksportować zboże i tym samym starać się ograniczyć gróźbę światowego kryzysu żywnościowego. Jednak - jak powiedział wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy - ograniczenia spowalniają łańcuchy dostaw.

O pierwszej wysyłce zboża z Ukrainy nowym szlakiem morskim, przez Polskę, poinformowała w oficjalnym oświadczeniu hiszpańska organizacja zrzeszająca producentów pasz Agafac.

"To zaledwie niewielka ilość kukurydzy, ale ta dostawa jest jednoznaczna z przywróceniem możliwość importu z Ukrainy" - twierdzi dyrektor Agafac Bruno Beade.

Jak wyjaśnił Beade - Agafac, to grupa producentów pasz z Galicji w Hiszpanii, która importuje z Ukrainy 40 procent swojego całkowitego importu kukurydzy wynoszącego zazwyczaj 1 mln ton, w okresie od stycznia do czerwca.

Według oficjalnego komunikatu Agafac - "niewielkie ilości kukurydzy przewieziono ciężarówkami z Ukrainy do Polski i Rumunii”, zaś kukurydza dostarczona właśnie do Hiszpanii została załadowana na masowiec Alppila w Świnoujściu. Jak ustalił PortalMorski.pl miało to miejsce w dniach 27 maja - 05 czerwca.

Alppila (nr IMO 9381706; rok budowy 2011; GT 14 841; nośność 20 499 t) to niewielki masowiec udźwigowiony pływający pod banderą fińską i należący do fińskiego armatora - ESL Shipping Ltd. Ziarno różnego rodzaju przewozi się statkami dość szerokiego zakresu wielkości, ale zazwyczaj nie większymi, niż panamax / kamsarmax (ok. 70-80 tys. ton nośności).

PBS, z mediów 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4915 4.5823
EUR 4.6362 4.7298
CHF 4.7704 4.8668
GBP 5.4911 5.6021

Newsletter