Żegluga

W południowo-koreańskiej stoczni Hyundai Heavy Industries wydokowano pierwszy z gazowców LNG norweskiego armatora Knutsen OAS Shipping, które eksploatowane będą w czarterze długoterminowym przez PGNiG.

Statek o pojemności ładunkowej 174 000 m³ zwodowano 4 czerwca - ujawniono w mediach społecznościowych francuskiego oddziału Knutsen odpowiedzialnego za armatorski nadzór nad budową w stoczni koreańskiej i w przyszłości także prawdopodobnie za zarząd techniczno-eksploatacyjny gazowca.

PGNiG wcześniej zapowiadało wejście do eksploatacji pierwszego gazowca czarterowanego od Knutsen OAS Shipping na początku 2023 roku, jednak stocznia prawdopodobnie przekaże zbiornikowiec Lech Kaczynski przed końcem bieżącego roku. W przyszłym roku wprowadzony zostanie do eksploatacji, w czarterze PGNiG, przynajmniej jeszcze drugi gazowiec Knutsena - Grazyna Gesicka. Takie właśnie będą - bez polskich znaków - oficjalne i formalne nazwy statków (nie Grażyna Gęsicka i Lech Kaczyński).

O nadaniu takich imion pierwszym dwóm gazowcom budowanym przez norweskiego armatora pod czarter PGNiG PortalMorski.pl poinformował jako pierwszy już w połowie grudnia zeszłego roku. W naszych wcześniejszych publikacjach przybliżamy też statki budowane pod czarter PGNiG od strony technicznej.

Obserwatorzy rynkowi oceniają, że statki zamówione przez Knutsena na potrzeby PGNiG kosztowały po ok. 187,5 mln - każdy. Statki czarterowane będą przez PGNiG, według podpisanych umów, przez okres dziesięciu lat.

Jak wynika z podpisanych dotychczas umów czarterowych - poza gazowcami Lech Kaczynski i Grazyna Gesicka PGNiG będzie eksploatowało jeszcze cztery kolejne bliźniacze tankowce LNG od Knutsen OAS Shipping i dwa od greckiego armatora Maran Gas.

Ponadto PGNiG wyczarterowało także trzy istniejące statki po ok. 160 000 m³, z których jeden ma już do dyspozycji, a dwa otrzyma pod zarząd komercyjny prawdopodobnie po jednym w tym i w II półroczu.

W maju, zbudowany w 2014 r. Maran Gas Apolonia (161 941 m³), należący do Maran Gas, dostarczył do Świnoujścia pierwszy ładunek z terminalu eksportera Venture Global - Calcasieu Pass w Luizjanie.

PBS

Fot.: Knutsen OAS Shipping 

Gazowiec Lech Kaczynski wkrótce po zwodowaniu
Gazowiec Lech Kaczynski wkrótce po zwodowaniu
Gazowiec Lech Kaczynski wkrótce po zwodowaniu
Gazowiec Lech Kaczynski wkrótce po zwodowaniuGazowiec Lech Kaczynski wkrótce po zwodowaniuGazowiec Lech Kaczynski wkrótce po zwodowaniu
0 Czartery
Czy ktoś może coś wie nt. 2 pozostałych tegorocznych wynajętych statków. Oprócz tego co w przedostatnim akapicie nie mogę nic o nich znaleźć.
21 czerwiec 2022 : 20:30 Piotr Stańczak | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4119 4.5011
EUR 4.6546 4.7486
CHF 4.7033 4.7983
GBP 5.4029 5.5121

Newsletter