Żegluga

18 maja obchodzony jest oficjalny Międzynarodowy Dzień Kobiet na Morzu, ustanowiony przez IMO (Międzynarodową Organizację Morską). Jest to dzień, w którym światowy sektor żeglugi świętuje ważną rolę, jaką kobiety odgrywają w przemyśle morskim i podkreśla wyzwania, jakie stoją przed nami wszystkimi, aby pomóc każdej kobiecie osiągnąć sukces w jej karierze na morzu.

Maj to również Miesiąc Różnorodności w Stena Line i z tej okazji armator ogłosił mianowanie pierwszej kobiety na stanowisko kapitana, pani kpt. ż.w. Lynette Bryson. Pochodząca ze Szkocji 34-letnia Lynette Bryson pełni funkcję kapitana nocnej wachty jednego z największych promów Stena Line, Stena Adventurer, na ruchliwej trasie Holyhead - Dublin (pomiędzy Walią a Irlandią).

Biorąc pod uwagę, że kobiety stanowią zaledwie 2% z 1,2 miliona marynarzy na świecie, jest dla nas jasne, że zachęcanie kobiet do pracy w żegludze jest niezwykle ważne. Dlatego z wielką przyjemnością możemy ogłosić, że po okresie próbnym Lynette Bryson została mianowana naszą pierwszą kobietą-kapitanem. Dziś pokazaliśmy, że kobiety mogą odnieść sukces na morzu, a Stena Line będzie je wspierać - skomentowała Margareta Jensen Dickson, Group Head of People and Communications w Stena Line.

Kapitan Bryson studiowała fizykę i matematykę stosowaną na Uniwersytecie w Glasgow, a następnie specjalizowała się w studiach morskich w Akademiach Morskich w Warsash i Glasgow. Pracowała w sektorze rejsów wycieczkowych i w Marine Scotland, a w 2017 roku dołączyła do załogi Stena Line jako drugi oficer.

Dorastałam w małej wiosce rybackiej w regionie Highlands w Szkocji, gdzie od najmłodszych lat żyłam i oddychałam morzem. W szkole od razu wiedziałam, że nie chcę pracować w biurze, a muszę pracować na morzu. Jestem niesamowicie dumna, że mogę dowodzić promem Stena Adventurer - jako pierwsza kobieta-kapitan. Nie udałoby się to bez wsparcia moich współpracowników ze Stena Line. Mam nadzieję, że moje stanowisko zachęci więcej młodych kobiet do pójścia w moje ślady i zrobienia kariery na morzu – powiedziała kpt. ż.w. Lynette Bryson.

Ambicjom Stena Line w zakresie różnorodności przyświeca 5 Cel Zrównoważonego Rozwoju ONZ „Osiągnięcie równości płci oraz wzmocnienie pozycji kobiet i dziewcząt”, a w szczególności osiągnięcie Celu 5.5 "Zapewnienie kobietom pełnego i efektywnego udziału w procesach decyzyjnych na wszystkich szczeblach w życiu politycznym, ekonomicznym i publicznym oraz równych szans w pełnieniu funkcji przywódczych." Wymiernym celem jest pomyślne osiągnięcie jednego z kluczowych wskaźników realizacji tego zadania, którym jest odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych.

rel (Stena Line)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter