Żegluga

Armator i operator wycieczkowców Norwegian Cruise Line (NCL) ogłosił kilka dni temu, że matką chrzestną jego "rekordowego" i innowacyjnego, nowej generacji statku Norwegian Prima, debiutującego w sierpniu 2022, roku będzie światowej sławy ikona muzyki pop i sędzia "American Idol" Katy Perry. Statek ten będzie pierwszym dużym wycieczkowcem uroczyście ochrzczonym w Rejkiawiku.

Jako matka chrzestna, Perry nie tylko wypełni długoletnią tradycję morską przez życzenie szczęścia i oficjalne nadanie imienia statkowi Norwegian Prima, pierwszemu z sześciu klasy NCL "Prima" (projekt "Leonardo"), ale wystąpi również podczas ceremonii chrztu, zanim Norwegian Prima wyruszy w inauguracyjną podróż z Rejkiawiku na Islandii, gdzie statek ten stanie się pierwszym ochrzczonym dużym wycieczkowcem.

Niedługo potem, już 7 września, w jednym z pierwszych swoich rejsów, statek zawitać ma do Gdyni w ramach 10-dniowego rejsu z Amsterdamu do Kopenhagi.

Katy Perry, jako wybrana matka chrzestna, dokona podczas uroczystości na Islandii - zgodnie z tradycją - uroczystego rozbicia butelki szampana o dziób wycieczkowca, życząc statkowi i jego pasażerom oraz załodze pomyślności.

"Jesteśmy tak podekscytowani, że możemy powitać Katy Perry, jedyną w swoim rodzaju artystkę i światową sensację, jako matkę chrzestną Norwegian Prima" - powiedział Harry Sommer, prezes i dyrektor generalny Norwegian Cruise Line. "Jesteśmy tak niesamowicie dumni, że będzie ona częścią rodziny Norwegian Cruise Line i z niecierpliwością czekamy na inaugurację eksploatacji naszego pięknego, innowacyjnego statku razem z nią w sierpniu".

Norwegian Prima jest - jak to określił sam armator - "najbardziej pożądanym (najbardziej oczekiwanym - red.) statkiem w historii firmy", oferującym światowej klasy usługi, przemyślany design, niezapomniane trasy rejsów oraz niezrównane wrażenia gości - chwali się NCL.

"Mój ulubiony sposób spędzania wakacji z rodziną to wakacje na wodzie. Każdego ranka, kiedy się budzisz, możesz doświadczyć nowego, niesamowitego widoku" - powiedziała Katy Perry. "Cieszę się, że mogę ochrzcić ten statek przekazując mu moje dobre wibracje i jestem tak podekscytowana, że ten nowy, piękny, wysokiej klasy, zaawansowany technicznie statek wypłynie w morze i zapewni niezapomniane wakacje tak wielu rodzinom" - dodała.

W związku z wyborem Katy Perry na matkę chrzestną nowego statku, NCL wraz z artystką przygotowali specjalną playlistę w popularnym serwisie muzycznym:

Podczas pobytu na pokładzie Norwegian Prima goście mogą wybrać się na Ocean Boulevard, gdzie znajduje się kilka basenów typu infinity i pomosty ze szklaną podłogą Oceanwalk z zapierającymi dech w piersiach widokami na ocean czy odwiedzany port, odwiedzić Indulge, pierwszy w historii marki międzynarodowy targ gastronomiczny na świeżym powietrzu lub zrelaksować się na The Concourse, gdzie znajduje się ogród rzeźb na świeżym powietrzu z instalacjami "Instagrammable" autorstwa znanych artystów Davida Harbera i Alexandra Krivosheiwa.

Zaprojektowany przez mistrzów architektury ze studia Piero Lissoni, odświeżony luksusowy, scentralizowany kompleks apartamentów The Haven by Norwegian będzie zawierał 107 pokoi na ośmiu pokładach z nowym, "oszałamiającym" basenem infinity z widokiem na statek i nowym spa na świeżym powietrzu z sauną i chłodnią o szklanych ścianach.

W ostatnim czasie NCL ujawniło najnowszą część swojej oferty kulinarnej i dotyczącej napojów dostępną na statkach Norwegian Prima i Viva, w tym pierwszy na statkach brandu NCL salon The Metropolitan i "ultra ekskluzywną" - jak czytamy w komunikacie armatora - śródziemnomorską restaurację Palomar, specjalizującą się w owocach morza.

W sierpniu 2022 r. Norwegian Prima rozpocznie rejsy inauguracyjne do Europy Północnej z Southampton w Anglii, Amsterdamu i Rejkiawiku na Islandii od 12 sierpnia; rejsy na Bermudy z Nowego Jorku od 6 października oraz rejsy na Karaiby z Galveston w Teksasie i Miami od 27 października.

PBS; rel (NCL)

Norwegian Prima - charakterystyka podstawowa:
nr IMO - 9823986
państwo bandery - Wyspy Bahama
armator (właściciel) - Norwegian Cruise Line Holdings, USA
operator, armator zarządzający, zarząd techniczny - NCL Bahamas Ltd
armator zarejestrowany - Leonardo One Ltd, USA
stocznia - Fincantieri - Cantieri Navali Italiani S.p.A. (Breda), Wenecja
projekt - "Leonardo Class"
projektant - Fincantieri
stoczniowy symbol budowy - 6298
wartość kontraktowa - 866 624 000 USD
spodziewane pierwsze rejsy komercyjne - sierpień 2022
wodowanie - 13.08.2021
zamówienie - 16.02.2017
długość całkowita - 299,00 m (wg innego źródła - 294,132 m)
tonaż pojemnościowa brutto - 142 500
nośność - 10 000 t
skompensowana pojemność brutto (CGT) - 139 076
liczba miejsc dla pasażerów - 3300 (według innego źródła - 3215, dolne łóżka; maksymalna liczba miejsce - 3950)
liczba kabin - 1646 (35 różnych kategorii)
załoga - 1388
liczba pokładów - 20 (16 dostępnych dla pasażerów, 9 z kabinami)
liczba restauracji i barów kulinarnych - 11 (część z miejscami wewnątrz i na pokładzie otwartym)
liczba salonów i barów - 17
liczba basenów - 5 (+ 9 jacuzzi)
liczba wind - 16
napęd główny - spalinowo-elektryczny, dwa pędniki azipod ABB Azipod XO
prędkość eksploatacyjna - 21,00 węzłów
stery strumieniowe dziobowe - 3 × 2200 kW (2991 KM)
stery strumieniowe rufowe - 2 × 2200 kW (2991 KM)
wyposażenie w scrubber - tak

 

Katy Perry i szef NCL - Harry Sommer.
Norwegian Prima - wizualizacja
Norwegian Prima - wydokowanie w sierpniu 2021 r.
Norwegian Prima - wodowanie.
Oceanwalk na Norwegian Prima - wizualizacja
Norwegian Viva - drugi statek klasy 'Prima' - wizualizacja
Norwegian Prima - wizualizacja.
Katy Perry i szef NCL - Harry Sommer.Norwegian Prima - wizualizacjaNorwegian Prima - wydokowanie w sierpniu 2021 r.Norwegian Prima - wodowanie.Oceanwalk na Norwegian Prima - wizualizacjaNorwegian Viva - drugi statek klasy 'Prima' - wizualizacjaNorwegian Prima - wizualizacja.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter