Żegluga

  Jak podaje PAP - "jeden z armatorów" statków wycieczkowych zaoferował swoją jednostkę uchodźcom wojennym z Ukrainy przybywającym do Włoch. Poinformował o tym w piątek gubernator regionu Liguria Giovanni Toti, cytowany przez agencję Ansa.

Lokalny polityk z Genui podkreślił, że z różnych stron napływają oferty przyjęcia ukraińskich uchodźców. Najnowsza, jak dodał, napłynęła od armatora, który chce ugościć ich na wycieczkowcu, gdyby liczba przybyłych znacznie wzrosła.

"Statek ma gigantyczne rozmiary, około 1800 miejsc" - wyjaśnił Toti. Zaznaczył, że na razie stowarzyszenia wolontariatu w jego regionie są w stanie zapewnić miejsca wszystkim uchodźcom. Jednocześnie podziękował za propozycję, którą już omówił z lokalną administracją.

PAP nie ujawnił, o jakiego armatora chodzi (w grę wchodzić mogły zasadniczo MSC Cruises i Costa Cruises), ale media włoskie wskazują na Costa Crociere SpA (Costa Cruises) z amerykańskiej grupy Carnival Corporation.

Z naszej analizy floty tego operatora wynika, że chodzi najprawdopodobniej o niemal 221-metrowej długości statek Grand Classica (nr IMO 8716502; ex Costa Neoclassica, ex Costa Classica; rok budowy 1991; GT 53 015; nośność 7781 t) dysponujący 1766 miejscami dla pasażerów w 654 kabinach. Jest to najmniejszy statek we flocie Costa Crociere.

Niektóre źródła twierdzą, że statek został kilka lat temu sprzedany, jednak np. wg bazy danych IHS Markit statek nadal należy do Costa Crociere, a zmieniali się w ostatnich latach jedynie czarterujący i operatorzy oraz armatorzy zarządzający. Ponadto Grand Classica jest jedynym istniejącym, związanym z Costa Crociere statkiem o liczbie miejsc pasażerskich zbliżonej do podanej w wypowiedzi włoskiego polityka informującego o gotowości przekazania wycieczkowca z przeznaczeniem na pływający hotel dla uchodźców.  

Statek był, od marca 2021 roku, wyłączony przez pewien czas z eksploatacji (stał "na sznurku"). Ponadto był w tym czasie (niejednokrotnie) zatrzymywany przez inspektorów państwa portu (PSC) za uchybienia związane z bezpieczeństwem (np. w lipcu 2021 r. na 10 dni za 44 defektów).

Jeśli faktycznie ma pełnić w Europie funkcję pływającego hotelu dla uchodźców wojennych z Ukrainy - trzeba go sprowadzić zza Atlantyku. Ostatnio przebywał głównie na Bahamach i w amerykańskim porcie Palm Beach.

Liczba ukraińskich uchodźców wojennych przybyłych do Włoch od początku rosyjskiej agresji przekroczyła 53 tysiące.

PAP; PBS (PortalMorski.pl)

Fot.: BlueCrabRedCrab / Wikimedia Commons (CC0 1.0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter