Żegluga

Polska Żegluga Bałtycka rozpoczęła proces pozyskania nowego promu - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że armator jest "w trakcie podpisywania listu intencyjnego".

- Polska Żegluga Bałtycka jest w trakcie podpisywania listu intencyjnego na pozyskanie nowego promu - powiedział Gróbarczyk.

Kołobrzeski armator promowy Polska Żegluga Bałtycka otrzymał od Skarbu Państwa wsparcie w wysokości 140 milionów złotych na zakup nowego promu pod koniec grudnia ubiegłego roku.

Jak na początku stycznia informował resort infrastruktury, pozyskanie kolejnej jednostki dla PŻB ma potrwać do końca 2023 r.

- Mam nadzieję, że stanie się to zdecydowanie wcześniej, ale nie naciskamy, bo wiemy, że ten proces jest długi - powiedział PAP Gróbarczyk.

Wyjaśnił, że promów, które można na rynku pozyskać nie jest zbyt dużo, ponadto jakość tych promów pozostawia dużo do życzenia. "W związku z czym trzeba dosłownie zjechać cały świat, mieć umowy z brokerami, aby pozyskać odpowiedni prom, który będzie spełniał wymagania, a przede wszystkim będzie w należytym stanie technicznym" - dodał.

Jak informował niedawno na swoim profilu w mediach społecznościowych min. Gróbarczyk - Ministerstwo Infrastruktury oraz Polska Żegluga Bałtycka SA (Polferries) w zeszłym roku wypracowywali nową strategię rozwoju przedsiębiorstwa, polegającą na dostosowaniu oferty do nowych potrzeb i trendów na rynku przewozów promowych, wzmocnieniu pozycji rynkowej dzięki odnowieniu floty oraz spełnieniu wymogów w zakresie technologii i ekologii.

Polska Żegluga Bałtycka ma zrealizować kilka nowych, ważnych projektów rozwojowych, do których zaliczyć można m.in. uczestnictwo w projekcie budowy przez spółkę Polskie Promy trzech lub opcjonalnie czterech pasażersko-towarowych promów w polskich stoczniach. Część z tych jednostek będzie pływać w barwach Polferries. Polskie Promy otrzymały na ten cel kwotę w wysokości miliarda złotych.

Ponadto, dzięki współpracy Polferries z Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA), zrealizowany ma zostać projekt zakładający m.in. wprowadzenie do użytku nowoczesnego, ekologicznego promu kursującego na linii do szwedzkiego portu Ystad.

Łukasz Pawłowski (PAP); PBS (PortalMorski.pl)

Fot.: gov.pl; Wikimedia Commons / collage: PBS (PortalMorski.pl)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9567 4.0367
EUR 4.2903 4.3769
CHF 4.5349 4.6265
GBP 5.0003 5.1013

Newsletter