Żegluga

"Dodatnie temperatury spowodują ruch zjawisk lodowych na Odrze, Regalicy i Odrze Granicznej. Przepływ techniczny pomoże w sprawniejszym spływie lodu" - poinformowały we wtorek Wody Polskie. W czwartek rozpocznie się akcja lodołamania.

"Te kilkudniowe mrozy spowodowały powstanie pokrywy lodowej na odcinku między Łubnicą do ujścia Regalicy na poziomie 10-40 proc. zalodzenia całości powierzchni koryta i kilku centymetrowej pokrywie" - informuje dyrektor Wód Polskich w Szczecinie Marek Duklanowski. Jak dodaje "w górę naszego cieku, w okolic Krajnika i Osinowa, czyli przejść granicznych, tam mamy i stała pokrywę lodowa i też śryż pokrywając 90 do 100% koryta cieku. Taki odcinek ma około 50 km, którego zalodzenie powoduje podnoszenie poziomu wody".

W ciągu ostatniej doby na stacji pomiarowej w Schwedt odnotowano podniesienie stan wody o 70-80 cm. Stały wzrost poziomu wody odnotowano też w Bielinku w Zachodniopomorskiem.

"Nie jest taki wysoki poziom, aby zagrażał bezpieczeństwu mieszkańców. Niemniej jednak, nadchodząca odwilż musi być wsparta przez nasze lodołamacze, ponieważ taka sytuacja, w której tak wysoka temperatura wobec tej już nie małej masy lody nagromadzonej w górze Odry, mogłaby spowodować lokalne podtopienia" - tłumaczy Duklanowski.

W tegorocznej akcji lodołamania wezmą udział także dwa nowe lodołamacze - Ocelot i Tarpan.

Pierwsze przepłynięcie jednostek po Odrze w tym sezonie będzie mieć miejsce w najbliższy czwartek.

"Kluczową rzeczą po naszej stronie jest wyrąbanie w lodzie rynny na jeziorze Dąbie, umożliwiającej spływ wody wraz z lodem z odcinka Regalicy w dół cieku. Jednocześnie będzie już prowadzić akcje w górze cieku" - informuje Duklanowski.

Obecnie wstrzymana jest żegluga na odcinkach Odry granicznej i Odry Wschodniej oraz na jeziorze Dąbie.

W czwartek wypłynie pięć lodołamaczy, cała flota liczy siedem jednostek.

Wody Polskie szacują, że jednostki będą pracować maksymalnie trzy dni. Pogotowie zimowe Wód Polskich trwa minimum do końca marca.(PAP)

Małgorzata Miszczuk 

misz/ mark/

Wody Polskie (RZGW) w Szczecinie w czwartek rozpoczynają akcję lodołamania na Odrze
Wody Polskie (RZGW) w Szczecinie w czwartek rozpoczynają akcję lodołamania na Odrze

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter